Francúzsko sa snaží zabezpečiť ekologické vedomie, a tak sa stala prvou ekologickou krajinou s novým zákonom zakazujúcim používanie plastových príborov, téglikov, tanierov a plastikových vrecúšok. Zákon, ktorý nedávno vstúpil do platnosti, navrhla strana „Europe Ecologie-Greens“ ako súčasť energetického prechodu k zelenému rastu.
Zákon sa zameriava na zvýšenie energetických úspor, ktoré by inak boli použité na výrobu umelých hmôt. Avšak mať tento luxus stojí štáty miliardy dolárov. Plastové nádoby sú veľkým problémom, a to najmä po veľkých akciách, festivaloch, koncertoch, a dokonca aj po rodinných oslavách.
Podľa zákona, spoločnosti používajúce plastové obaly na potraviny a ďalšie plastové výrobky (taniere, príbory, kelímky) majú čas do roku 2020, kedy budú musieť dokázať, že ich výrobky sú vyrábané ekologicky a z biologických materiálov šetrných k životnému prostrediu, ktoré sa dajú kompostovať.
Niektoré firmy, ako je napríklad Pack2Go, s týmto zákonom nesúhlasí, pretože je údajne v rozpore s pravidlami pre voľný pohyb tovaru. A podľa nich neexistuje žiadny dôkaz, či sú bio produkty výhodnejšie alebo nie.
Eamonn Bates, európsky generálny tajomník bruselskej spoločnosti Pack2Go, dodal, že bude proti tomuto zákonu bojovať.
„Vyzývame Európsku komisiu, aby urobila správnu vec a podnikla právne kroky proti Francúzsku za porušenie európskeho práva. Ak tak neurobí, urobíme tak my. Spotrebitelia budú zákon chápať tak, že je v poriadku zahodiť obaly v prírode, pretože sú ľahko biologicky rozložiteľné. To je nezmysel,“ dodal Eamonn Bates.
Vláda očakávala aj negatívne reakcie. Ale existuje veľa výhod, ktoré tento zákon prináša. Po prvé, niektoré zložky v plastu majú vplyv na hormóny a ľudské telo absorbuje niektoré chemické látky z plastu, čo má zlý vplyv na zdravie. Viac ako 50% plastových výrobkov sa použije len raz, a potom sa vyhodí.
Recyklácia plastov je jedna vec, ale druhá vec sú základné znalosti o plastoch a ostatných materiáloch. Väčšina plastových fliaš a tašiek je vyrobená z nerecyklovateľných druhov plastov, čo spôsobuje ďalšie problémy v triedení. Keď sú spaľované, zvyšuje sa emisia uhlíka a v prípade, že sú umiestnené na skládke, vzniká úložisko uhlíka. Dokonca odbúrateľné plasty sú príčinou emisií metánu. A snáď je teda tento zákon krok k lepšiemu.