Rozširovanie moci Vladimira Putina v Rusku nie je ničím novým. Víťazstvo jeho strany v nedávnych parlamentných voľbách bolo jasné dlho dopredu. Ruský prezident svoj vplyv šíri aj mimo politiky. Zatiaľ posledným triumfom sú snahy o oživenie KGB.
Rošáda v ruských tajných službách má vyvrcholiť spojením Federálnej služby bezpečnosti (FSB) a zahraničnej rozviedky. Nový útvar sa bude volať Ministerstvo pre štátnu bezpečnosť. Vzniknúť by malo v rámci reforiem do roku 2018.
Moskovská bezpečnostná analytička Taťjana Stanovajová tvrdí, že založenie Ministerstva pre štátnu bezpečnosť je „víťazstvom pre stranu čekistov“. Odkazuje na boľševickú tajnú políciu, takzvanú Ceku (skrátený názov pre Všeruskú mimoriadnu komisiu pre boj s kontrarevolúciou a sabotážou pri Rade ľudových komisárov RSFSR, pozn. Red.), vôbec prvú tajnú políciu v Sovietskom zväze.
Pre Putina je to pochopiteľný krok. S FSB mal dlhodobo komplikovaný vzťah. Slávila úspechy, ktorými sa ruský štátnik rád chválil. Zároveň v minulosti vykonal niekoľko pokusov o prevzatie nadvlády nad FSB. V roku 2007 dosadil do čela Federálnej služby pre kontrolu obchodu s drogami svojho blízkeho priateľa Viktora Čerkesova.
Mal prešetriť obchod s drogami na úrovni najvyššieho vedenia FSB. Neuspel. Putin neskôr založil špeciálny Vyšetrovací výbor, ktorému jeho ľudia zverovali tie najdôležitejšie prípady vrátane vyšetrovaní vraždy Anny Politkovskej či Borisa Nemcova, píše Politico.