Laserové zbrane: revolúcia, alebo technický naivismus?

1329

    Zažijeme v dohľadnej dobe naozaj „laserovú revolúciu“, alebo opäť máme naivné technická očakávania?

    Spojené štáty vydali od roku 1960 (od objavu funkčného lasera) na vývoj laserových zbraní šesť miliárd dolárov. Laserové zbrane však nikdy neopustili fáze technologických modelov. Jednoducho sa ukázalo, že ako v rade iných prípadov ľudia trpia technickou naivitou.

    „Energetické zbrane boli za rohom v roku 1976, boli hneď za rohom v roku 1986 a boli tiež hneď za rohom v roku 1996. Teraz je tu obrovská opatrnosť,“ hovorí penzionovaný generálplukovník Trey Obering.

    Oberning pripomenul neúspešný projekt obrieho vzdušného lasera ABL (Airborne Laser) umiestneného v dopravnom lietadle Boeing. Podľa Obearinga išlo o „fixáciu na technológie“.

    „Bolo to celé o tomto: môžeme to urobiť? Nie. Čo by sme mali urobiť a ako to operačne nasadiť?“ Vysvetľuje Obering.

      Hlavným problémom rýchlejšieho rozvoja laserových zbraní je skôr než technická stránka veci práve nedôvera plynúca z pol storočia trvajúcich nerealistických očakávaní. „Energetické programy majú zmiešanú podporu, ale myslím si, že podpora je čím ďalej silnejšia, pretože technológia dozrieva,“ cituje republikánskeho poslanca Jima Langevin internetový magazín Breaking Defense.

    „Nie je to práve najjednoduchšia vec. Na vysvetľovanie,“ dodáva Langevin. „Chráň boh, ak sa do toho zapletie fyzika. Ale to nie je náš najväčší problém. Desiatky rokov boli energetické zbrane preceňované a plány nerealizované, to je náš najväčší nepriateľ. „

    Pentagon v súčasnosti utráca za laserové zbrane 300 miliónov dolárov ročne. Vo všetkých prípadoch však peniaze idú do vývojových a výskumných projektov, prípadne do stavby technologických modelov laserových zbraní.