Podarí sa uzavrieť vraždu bossa Slovenskej mafie.
Z vraždy sú obvinení členovia nitrianskeho podsvetia, Marek L., Richard B., prezývaného Kofola a Milan M., na čele s ich šéfom Ľubošom F.
6. februára 1997 Sýkora odložil všetku opatrnosť. Pravdepodobne ho na stretnutie vylákala osoba, ktorej dôveroval. Sprevádzal ho iba jeho ochrankár a vodič Ivan R..
Vražda Sýkoru sa odohrala na parkovisku hotela Holiday Inn na Bajkalskej ulici v Bratislave. Sýkora prišiel k hotelu na aute Audi A 100 spolu s ochrankárom a šoférom. Keď vystúpili z auta, ochrankára zasiahli do chrbta streľbou zo samopalu. Sýkoru najprv zasiahli troma ranami do nohy, pri páde na zem sa snažil brániť svojou zbraňou značky Smith & Wesson. Útočníci ho vzápätí dorazili streľbou zo samopalu, pričom mu podľa obžaloby výstrelmi spôsobili 13 poranení hlavy a hrudníka.
Oboch zastrelených pochovali na bratislavskom cintoríne v Slávičom údolí. Na pravoslávnom pohrebnom obrade za tridsaťtriročným Miroslavom Sýkorom sa okrem najbližšej rodiny zúčastnilo aj niekoľko sto predstaviteľov podsvetia z celého Slovenska. Na znak smútku na priečelí jeho obľúbeného hotela Danube visela čierna zástava…
Kto bol Miroslav Sýkora
Miroslav Sýkora patril medzi nadpriemerne inteligentných mužov bratislavského podsvetia. Vysokoškolské štúdium začal na diplomatickej škole v Moskve, kde pôsobil jeho otec. Tam sa začali jeho prvé kontakty s ruskou mafiou
Po návrate na Slovensko študoval v Bratislave žurnalistiku, ktorú však v treťom ročníku zanechal.
Už počas vysokoškolského štúdia Sýkora vytvoril okolo seba silnú skupinu mužov, ktorí pôsobili najmä ako výpalníci, vydierači, aktéri veľkých krádeží a biele kone. Časť jeho skupiny tvorili aj občania bývalého Sovietskeho zväzu.
Členovia skupiny sa navzájom nepoznali.
Sýkora používal sofistikované metódy. Vyššie postavení členovia jeho skupiny pri získavaní finančných prostriedkov neuplatňovali hrubú silu, ale zastrašovanie prostredníctvom najatých, v posilňovniach vytrénovaných silákov, ktorí dostali prezývku „hrubokrkí“.
Získané peniaze Sýkora nemíňal, ale po „prepraní“ prostredníctvom komplicov ich investoval do svojich firiem.
Sýkora mal ako nadpriemerne inteligentný v podsvetí prirodzenú autoritu. Jeho veľká kariéra sa začala po násilnej smrti Danišovcov. Spolu s Petrom Steinhübelom patril medzi tzv. ekonómov organizovaného zločinu v porevolučnom Československu. Hoci Sýkora pôsobil navonok skôr pozitívne, bol jedným z najnekompromisnejších bossov podsvetia. Jeho ľudia mali v agende všetko – od výpalníctva cez veľké krádeže až po niekoľkonásobné vraždy. Boli najobávanejšími členmi podsvetia Bratislavského kraja. .
Fungovanie skupiny sýkorovcov
opísal pred senátom Špecializovaného trestného súdu Juraj B. alias Čapatý – jeden z obvinených v kauze podskupiny sýkorovcov, ktorú údajne viedol Ladislav B. alias Dlhý Laco.
Čapatý tvrdil, že do skupiny prišiel už v roku 1996, keď ho pustili z väzenia. Najprv ho „na robotu“ zobral Peter Čongrády, neskôr šéf sýkorovcov , ktorého zastrelili samopalmi 9. septembra 2004 dvaja páchatelia v kuklách pred pizzeriou na Pečnianskej ulici v bratislavskej Petržalke.
Čapatý sa postupne dostal k Róbertovi L. (Kýbl), ktorý sa stal podľa jeho slov šéfom skupiny, lebo Miroslav Sýkora, ktorého meno skupina nesie, sa rozhodol, že ide robiť politiku. K tomu však nedošlo, 6 februári 1997 Sýkoru zabili.
Obžalovaný z vraždy Sýkoru Ľubošom F. bol spájaný aj s SIS za šéfovania Ivanom Lexom, je už obvinený aj z účasti na vražde ďalšieho člena podsvetia Petra Čongrádyho.