Podľa zdravotníckych a policajných štatistík zahŕňajúcich obdobie od septembra 2014 do marca 2015 prekonalo v grófstve, v ktorom leží mimo iného mesta Birmingham alebo Coventry, ženskú obriezku 632 dievčat. Za jedenásť mesiacov roka 2014 pritom miestna polícia zaznamenala „len“ 118 prípadov tohto nelegálneho zákroku, informoval denník The Independent.
Novovytvorená regionálna jednotka polície grófstve West Midlands by mala zabezpečiť lepšiu koordináciu boja proti ženskej obriezke, vrátane zintenzívnenie spolupráce vládnych aj mimovládnych organizácií.
Ženská obriezka, pri ktorej sa odstraňuj niektoré vonkajšie časti ženských pohlavných orgánov, je v Británii nelegálna 30 rokov. Najčastejšie sa tento zákrok vykonáva v štátoch subsaharskej Afriky, ale tiež v Egypte, Iraku alebo Jemene. Tradícia sa ale udržuje práve aj v niektorých spoločenstvách imigrantov na území Európy.
Zákrok vychádza z tradícií a na rozdiel od rozšíreného omylu ho nevyžaduje žiadne náboženstvo. Zákroku sa viac či menej dobrovoľne podrobujú nielen moslimky, ale tiež kresťanky.
Jeho vykonávanie vychádza z predstavy, že ide o nástroj kontroly nad ženskou sexualitou, avšak ženská obriezka nezriedka končí fyzickým aj psychickým poškodením dievčat a žien. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie ich na celom svete trpí následkami procedúry asi 135 miliónov.