Zároveň môže byť rozhodujúcou zbraňou v blížiacich sa prezidentských voľbách. Hillary Clintonovej však môže tiež uškodiť. Kvôli konfliktu záujmov a možnému ovplyvňovaniu predvolebnej kampane.
Clintonova nadácia dnes združuje 11 veľkých iniciatív, ktoré sa zameriavajú na širokú škálu problémov. Od podpory poľnohospodárov v Afrike, cez pomoc po zemetrasení na Haiti až po príspevky na lieky proti AIDS po celom svete. Nadácia zamestnáva na dvetisíc ľudí, jej rozpočet zhltne 223 miliónov dolárov, píše server The Washington Post. V prvopočiatkoch však bola jednou z mnohých neziskových organizácií, v ktorých často hľadajú náplň miliardári na odpočinku či bývalí významní štátnici.
Bill Clinton však nikdy neholdoval priemernosti. V roku 2004 jeden z jeho asistentov prišiel na palube letu do švajčiarskeho Davosu spásonosnú myšlienku. Obklopený celebritami si uvedomil, že svetu chýba veľká nadácia, ktorá by apelovala práve na svetových boháčov a slávne osobnosti. Keď svoj nápad predniesol, niekdajší americký prezident zajasal. Spolu s ním aj jeho manželka Hillary.
O rok neskôr na prvom veľkom mítingu nadácia oznámila spustenie globálnej iniciatívy. Clinton míting chytro naplánoval na termín, kedy v New Yorku prebiehalo valného zhromaždenia OSN. Na mieste preto bolo veľa vysoko postavených politikov a celebrít. Vedľa seba tak zasadol Bono z U2, Mick Jagger, Brad Pitt a Angelina Jolie či korunný princ Bahrajnu. Plány Clintona na spustenie celosvetovej iniciatívy ich nadchli a ešte v ten istý večer prisľúbili pomoc.