Kanaďania obhájili titul a domáci Rusi doma získali \"iba\" bronz

610

Rusko zdolalo USA hladko 7:2.

Po zlate v Minsku 2014 a striebre v Prahe 2015 zborná opäť neopúšťa svetový šampionát bez cenného kovu. V novodobej ére je to len tretí bronz pre Rusov, druhý získali rovnako v domácom prostredí na MS 2007.
Američanom sa nepodarilo obhájiť tretie miesto spred roka.

Rusko má po nedeli medailovú bilanciu päť zlatých, tri strieborné i bronzové, spolu s úspešným obdobím Sovietskeho zväzu 27 – 10 – 8.

Tím USA má aj po aktuálnom šampionáte na svojom konte dve zlaté, deväť strieborných a sedem bronzových medailí. Naďalej platí, že Američania na ruskej pôde nezískali na MS ešte žiaden cenný kov.

Zápas o 3. miesto:

Rusko – USA 7:2 (2:0, 3:1, 2:1)
Góly: 7. Vojnov (S. Kalinin, Širokov), 14. Moziakin (Daciuk, Orlov), 30. Telegin (Daciuk, Moziakin), 33. Dadonov (Panarin, Šipačov), 36. Panarin (Belov, Čudinov), 54. Moziakin (Daciuk), 60. Šipačov (Dadonov, Panarin) – 35. Vatrano (Warsofsky, Nelson), 44. Vatrano (Warsofsky)

Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Björk (Švéd.), Fraňo – Lhotský (obaja ČR), Pihlblad (Švéd.)

Rusko: Bobrovskij – Vojnov, Jemelin, Burmistrov, Orlov, Belov, Čudinov, Zajcev, Marčenko – Ľubimov, J. Kuznecov, Ovečkin – Telegin, Daciuk, Moziakin – Dadonov, Šipačov, Panarin – Plotnikov, S. Kalinin, Širokov

USA: Kinkaid (41. Condon) – Murphy, McCabe, Hanifin, Wideman, Warsofsky, Skjei, Santini – Fasching, Nelson, Vatrano – Schroeder, Matthews, N. Foligno – Compher, Larkin, Motte – Hendricks, Maroon, Wood – Connor

Kanaďania zdolali Fínsko 2:0 a obhájili titul

Hokejisti Kanady sa stali 26-krát v histórii majstrami sveta. V nedeľňajšom finále zvíťazili nad výberom Fínska 2:0 a obhájili zlato spred roka.

Kanaďania prešli turnajom len s jediným zaváhaním. V záverečnom zápase základnej B-skupiny podľahli v Petrohrade práve Fínom 0:4. Na turnaji strelili štyridsaťšesť gólov, najviac spomedzi všetkých mužstiev.
Druhý najvyšší počet presných zásahov dosiahli Rusi – štyridsaťštyri.

Kanade sa druhýkrát v histórii podarilo obhájiť zlato na MS. V minulosti sa jej dve zlaté podarilo získať v rokoch 2003 a 2004.

Pred rokom sa z Prahy vracal okrem najcennejšieho kovu aj s prienikom do Triple Gold Clubu útočník Sidney Crosby. Teraz sa dvadsiatym ôsmym členom elitnej spoločnosti stal Corey Perry.

Fínom vo finále nepomohla ani skvelá bilancia z predchádzajúcich stretnutí, keď zvíťazili vo všetkých deviatich dueloch v riadnom hracom čase.

V historickom rebríčku majú Kanaďania už len o jedno zlato menej ako Rusi, ktorým sa rátajú tituly aj z čias Sovietskeho zväzu. Celkovo má Kanada bilanciu 26 – 13 – 9.

Počas slávnosti odovzdávania trofejí sa prihovoril prezident Ruskej federácie Vladimir Putin. Zablahoželal Kanade k titulu a pozdravil aj zbornú. Divákom zdôraznil, že mužstvo robilo, čo mohlo, hralo dobrý hokej a stále ide len o hokej.

Finále síce nebolo suverénnou záležitosťou Kanady ako pred rokom v Prahe proti Rusku (6:1), no v Moskve mala výraznú streleckú prevahu.

Skóre zápasu otvoril v 12. minúte mladík Connor McDavid, ktorý sa v júni 2015 stal draftovou jednotkou v zámorskej NHL. Bol to pre neho premiérový presný zásah na celom šampionáte a napokon so zlatou príchuťou.
Poistku pridal v poslednej sekunde gólom do prázdnej bránky Matt Duchene.

2016 – finále:

Fínsko – Kanada 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Góly: 12. McDavid (Duchene), 60. Duchene (Marchand)
Rozhodcovia: Wehrli (Švajč.), Gofman – Lazarev (obaja RUs.), McIntyre (USA),
Vylúčení: 3:4 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0.

Fínsko: Koskinen – Jaakola, Hietanen, Pokka, Lindell, Kivistö, Ohtamaa – Mikael Granlund, M. Koivu, Komarov – J. Jokinen, Barkov, Laine – Aho, Koskiranta, Pyörälä – Rantanen, Sallinen, Pihlström – J. Lajunen, Pulkkinen

Kanada: C. Talbot – Tanev, Rielly, R. Ellis, R. Murray, Ceci, Matheson, Dumba – Duchene, McDavid, Marchand – M. Stone, Scheifele, R. O’Reilly – Perry, Brassard, T. Hall – Jenner, Reinhart, Gallagher – M. Domi