Ak ste sa niekedy v živote stretli s výrazom „Real McCoy“ (skutočný McCoy), ktorý sa často používa najmä v amerických filmoch, jeho pôvodcom bol práve Norman Selby (1873 – 1940), bývalý úspešný boxer a vrah.
V časoch prohibície sa toto označenie v prenesenom zmysle používalo pre čistý alkohol. V skutočnosti sa tak ale nazýval sám Selby, ktorý používal „umelecké“ meno Kid McCoy. Keď bol raz na vrchole kariéry v jednom bare, videl, ako opitý muž obťažuje cudziu ženu. Podišiel k nemu a snažil sa mu dohovoriť. Keď opilec nereagoval, Selby mu povedal, že je McCoy a že môže od neho dostať do zubov. Odpoveďou mu bol iba výsmech a tak udrel. Iba raz. Opitý muž sa asi po piatich minútach prebral z bezvedomia a s polámanou sánkou povedal: „Tak toto bol skutočný McCoy!“
Majster sveta
Selby bol majstrom sveta v strednej a welterovej váhe v rokoch 1895 a 1897. Svojho protivníka Tommyho Ryana zosadil z boxerského trónu tak trochu podvodom – napísal mu list, v ktorom sa priznal, že je veľmi slabý a prosil Ryana, aby ho v ringu ušetril a nechal ho „prežiť“ aspoň niekoľko kôl. Úradujúci šampión poľavil v tréningu i ostražitosti a potom v pätnástich kolách podľahol plne natrénovanému a zúrivo bojujúcemu Selbymu.
Po druhom titule v roku 1897 prestal s boxom a pol milióna zarobených dolárov investoval do kúpy kabaretu na Broadwayi, ktorý sa zakrátko stal navštevovaným podnikom pre známych hercov a športovcov. V priebehu nasledujúcich dvadsiatich rokov sa deväťkrát oženil a rozviedol, takže v roku 1924 ostal úplne bez peňazí a odišiel do Hollywoodu. Tu sa zamestnal ako strážnik v leteckých závodoch a onedlho si začal románik s Theresou Morsovou, manželkou jedného z najbohatších obchodníkov so starožitnosťami a umeleckými predmetmi v Los Angeles. Bohatej paničke dvorenie bývalého boxera nebolo proti vôli. Jej manžel neveru spočiatku potichu trpel, ale keď sa Theresa odsťahovala so Selbym do ich nového bytu a požiadala o rozvod, začal byť agresívny. Využil všetky svoje známosti a vplyv, aby manželke čo najviac uškodil a prekazil jej vzťah so Selbym. Dosiahol dokonca, že ju na základe jeho udania začali stíhať pre pašovanie diamantov. Niekoľko obvinení dokonca vzniesol aj proti Selbymu, takže ho na jeseň 1925 prišla zatknúť polícia. O pár dní nato sa Albert Mors pod cudzím menom ubytoval v hoteli oproti domu, kde bývala jeho žena. V osudný večer okolo začula suseda v dome veľký buchot a keď sa vyklonila z okna, videla z domu vychádzať Alberta Morsa. Okolo tretej nad ránom sa domov vrátil opitý Selby. Mal hádku s Theresou, ktorá sa vraj chcela od neho odsťahovať do New Yorku a ako sám tvrdil, nešťastnou náhodou ju zastrelil.
Potom išiel do jednej z predajní Alberta Morsa, zavolal mu telefónom a predavačov i náhodných zákazníkov zobral ako rukojemníkov. Požadoval, aby do predajne prišiel sám Mors. Keď sa polícia pokúšala ukončiť rukojemnícku drámu, Selby postrelil predavača a náhodného chodca na ulici. Nakoniec ho náhodou dolapil policajt, keď utekal z miesta činu. Pôvodné obvinenie z vraždy sa nakoniec zmenilo na neúmyselné zabitie a celý proces bol vítaným sústom pre bulvárnu tlač. Kid McCoy nakoniec dostal osem rokov, ktoré si odsedel v známom St.Quentine. Keďže v celej dráme okolo smrti pani Morsovej bolo veľa nejasností a opitý Selby si veľa nepamätal, na jeho obranu vystúpilo množstvo známych osobností. Keď ho v roku 1932 prepustili, ostal v Hollywoode a po desiaty krát sa oženil. Zomrel v roku 1940.
018 (pm)