Viac ako sto rokov starý prípad brutálneho vraždenia londýnskych prostitútok bol konečne objasnený. Svet už pozná meno skutočného vraha, ktorý vstúpil do histórie pod prezývkou Jack Rozparovač. Bol ním židovský prisťahovalec z Poľska Aaron Kosminski. Vraždu po 126 rokoch vyriešil amatérsky detektív Russel Edwards. Ako to dokázal?
O tajomného vraha Jacka Rozparovača sa anglický byznysmem Russel Edwards začal zaujímať pred 14 rokmi, ale jeho pátranie spočiatku nikam neviedlo. Zlom prišiel až v roku 2007, keď sa v novinách dočítal, že budú dražiť šál Catherine Eddowesovej, jednej z obetí neslávne presláveného vraha. Edward zavetril príležitosť a bol pripravený zložiť aj obrovskú čiastku, len aby dôkazný materiál získal.
Majiteľ šatky ho potom ubezpečil, že jeho rodina vec vlastní od chvíle, kedy bolo telo zavraždenej Catherine Edddowes nájdené v centre Londýna. Jeden z jeho predkov, policajt Amos Simpson, sa vtedy zúčastnil miesta činu a svojich nadriadených požiadal, či by si mohol šatku, presiaknutou krvou zavraždenej, odniesť domov a dať ho svojej manželke, krajčírke. V jeho rodine sa potom dedil z generácie na generáciu a nikto ho za tú dobu nikdy nevyprali! Vďaka tomu bolo možné zo šatky sňať stopy DNA.
Edwards v roku 2011 požiadal o pomoc Jariho Louhelainena, svetoznámeho odborníka na získavanie genetického materiálu z predmetov pochádzajúcich z miest zločinov spáchaných pred dlhou dobou. Ten najprv pomocou infračervenej kamery zistil, že škvrny krvi na šatke pochádzajú z tepnového krvácania spôsobeného reznou ranou. Ešte väčší šok mal však ešte len prísť. Ukázalo sa, že na látke sa nachádzajú aj stopy spermy! Jari Louhelainen navyše ešte na šatke identifikoval bunky obličky, ktorú Jack Rozparovač svojej obete vtedy vyrezal z tela.Extrahovať DNA zo škvŕn na šatke ale nebolo pomocou bežných metód možné. Na to boli vzorky moc staré. „Použil som preto techniku, ktorú som sám vynašiel a ktorú nazývam- luxovanie“. „Pomocou sterilnej pinety naplnenou tekutinou s vyrovnávacou pamäťou som vysal pôvodný genetický materiál z hĺbky tkaniny, bez toho aby som ho porušil,“ zveril sa médiám Louhelainen.
Pre „prečítanie“ DNA bádateľ použil najmodernejšie metódy. Ako sám povedal, bez nich by ešte pred 5 rokmi nebolo možné vraha odhaliť. Vďaka nim tiež mohol určiť etnické a geografickej pozadia odobratej DNA. Išlo o haploskupinu T1a1, ktorú majú spoločnú ruskí Židia. Stopy tak viedli k židovskému prisťahovalcovi z Poľska, Aaronovi Kosminskému, ktorého už vtedy polícia zo všetkých najviac podozrievala, ale nikdy proti nemu nenašla žiadne dôkazy.Najprv ale bolo potrebné dokázať, že krv naozaj patrila prostitútke Catherine Eddowesovej, zavraždenej 30. septembra 1888. Edward preto vystopoval jedného z jej potomkov, trojnásobnú pravnučka Karen Millerovú, ktorá bola ochotná poskytnúť vzorku svojej DNA. A ten sa úplne zhodoval s DNA odobraté zo šatky zavraždenej! Zostávalo už len identifikovať vraha.Edwardsovi sa podarilo kontaktovať mladú ženu, ktorá bola potomkom Kosminského jedinej sestry, s ktorou a ešte dvoma bratmi býval podozrivý len pár metrov od miesta vraždy, v chudobnej londýnskej štvrti Whitechapel. Tá pod prísľubom ochrany identity si nechala odobrať výter z úst.
„Keď som dostal mail od Jariho, že DNA sa presne zhodujú, bol som ohromený. Sedem rokov po kúpe šatky sme usvedčili vraha – Aarona Kosminského,“ zdieľal svoje nadšenie amatérsky detektív pre Daily Mail.
Po 126 rokoch tak vyšlo najavo, že Jack Rozparovačom nebol Brit, ale Poliak, že vrahom bol kaderník, nie mäsiar alebo chirurg, ako sa predpokladalo. Aaron Kosminski pochádzal z mestečka Klodawa blízkosti Lodže a do Británie utiekol pred ruským protižidovským pogromom. Bolo mu len 23 rokov, keď vraždil. Trpel paranoidnou schizofréniou a sexuálne sa ukájal podrezaním a zohavením tiel svojich obetí, väčšinou prostitútok. Polícia ho v roku 1888 zadržala len na 24 hodín, potom bol umiestnený do ústavu pre choromyseľných, kde v 53 rokoch zomrel.