Záhada zmiznutej českej plachetnice v Karibiku vyriešená: Peter žil s deťmi medzi indiánmi

1713

Príbeh zmiznutej plachetnice s Čechom Petrom (50) a jeho dvoma synmi (3 a 5) na palube má nakoniec šťastný koniec, otázky ale zostávajú. Budia ich predovšetkým okolnosti, za ktorých bola plachetnica ANA v panamskom prístave nájdená.

Plachetnica ANA

Pátranie po lodi spustila na začiatku augusta matka chlapcov Iva, ktorá žije v Kostarike. Polícii povedala, že Lukáška s Matejom vzal v polovici júna na výlet jachtou jej manžel Peter. Po týždni jej však poslal správu, že smerujú na súostrovie San Blas, ktoré sa nachádza na východe Panamy, a vráti sa zhruba za mesiac. Od tej doby sa ale neozval.

Po týždni poslal správu, že smerujú na súostrovie San Blas

Po trojicu následne začala pátrať nielen panamská, ale aj kostarická a kolumbijská polícia. Bohužiaľ, márne. Ivína rodina preto rozbehla kampaň na Facebooku a tiež na fundraisingovej stránke, kde sa snažila získať peniaze na financovanie ďalších krokov, vrátane najatia súkromného detektíva.

Práve sociálne siete sa ukázali byť tou najlepšou voľbou. Po dlhom období bez výsledku sa v sobotu 2. septembra konečne objavila dobrá správa. Priniesol ju americký jachtár, ktorý sa práve zdržiaval v panamskom prístave Portobelo. „Kotví tu priamo vedľa mňa. Dvaja malí chlapci a muž. Všetci vyzerajú v poriadku. Prišli dnes o 9 ráno (o 16 hodíne nášho času, pozn. red.),“ Napísal pod správu o pátraní.

Zvláštne však je, že Peter sám svoju manželku nijako nekontaktoval. Rodine sa s ním podarilo spojiť až v nedeľu.

Konečne sa tak dočkali vysvetlenia. „Posádka musela kvôli chorobe zastaviť v domorodej dedine, kde nie je mobilný signál, a nemohli tak plávať podľa plánu,“ informoval jeden z príbuzných na Facebooku.

Ngöbe-Bugle

Peter tak podľa všetkého strávil s deťmi niekoľko týždňov medzi panamskými indiánmi. Tam pritom zrejme viedla aj stopa, po ktorej išla v pátraní na vlastnú päsť rodina. Minulý týždeň totiž zháňali kontakty na ľudí v oblastiach Ngöbe-Bugle a Kuna Yala, čo sú panamskej indiánskej rezervácie.

Na túto možnosť upozorňoval na Facebooku aj jeden z Petrových priateľov. „S telefónom na tom nebýva dobre a rád dlho žije v malých domorodých komunitách. Možno je s deťmi niekde v džungli ?!“ dúfal.

Rodina nespresnila, o akú chorobu išlo, ani či sa zdravotné problémy týkali Petra, alebo niektorého z chlapcov. Otázkou však zostáva predovšetkým to, prečo muž manželku, ktorá musela byť po dvoch mesiacoch obáv na smrť vydesená, nekontaktoval okamžite, akonáhle s deťmi dorazil do civilizácie.