7 vecí, ktoré ste (ne)chceli vedieť o elektrickom kresle

4122

Elektrické kreslo bolo prvýkrát použité v roku 1890. Američania ho vynašli ako údajne „humánnejší“ spôsob popravy. Dodnes sa v niektorých amerických štátoch používa ako alternatíva ku smrtiacej injekcii. Prečítajte si o ňom niekoľko faktov, ktoré ste (ne)chceli vedieť.

1. Na elektrickom kresle sa doslova uvaríte

Výnimkou nie sú ani prípady, keď odsúdenec vzplanie. Koža utrpí viacnásobné popáleniny a ku kreslu sa môže pripiecť. Svedkovia popísali zvuk, ako keď sa škvarí slanina.

2. Nemusíte zomrieť hneď na prvýkrát

Telo môže začať horieť, ale srdce stále bije. Príkladom je osemnásťročný Willie Francis. Jeho prvá poprava prebehla v máji 1946. Kvôli chybe opitého strážnika ale nezomrel. Angažovanosť právnika nepomohla a Francis bol nakoniec úspešne popravený ďalší rok.

3. Počas popravy vyliezajú oči z jamiek

Telo pod prúdom opuchne a očné buľvy vám môžu vypadnúť z jamiek alebo sa rozpustia. To je dôvod, prečo sa popravovaným dáva páska cez oči.

4. K zabitiu stačí trocha elektriny

Len 7 miliampérov – prúd jednej AAA batérie – po dobu troch sekúnd dokáže spôsobiť zástavu srdca. Počas krátkeho elektrického šoku telo chráni koža. Aby elektrina odsúdenca zabila, treba silný prúdu.

5. Svaly sa mimovoľne sťahujú

Počas elektrického šoku dostávajú svaly elektrické signály ako od mozgu. Dochádza preto k ich mimovoľným sťahom, čo môže spôsobiť zlomeniny a vykĺbenie. Rovnako tak uvoľnené svaly vypúšťajú stolicu a moč. Niektorí tiež môžu zvracať krv.

6. Pred popravou sa väzni holia

Aby sa elektrina ľahšie dostala do tela, sú miesta, kam sa prikladajú elektródy, oholené.

7. Pitva sa vykonáva, až telo vychladne

Koroner musí počkať, až všetky vnútorné orgány vychladnú.