Brenda Ann Spencer bolo ešte len šestnásť rokov, keď zastrelila dvoch ľudí a ďalších deväť zranila na Clevelandskej základke. Novinárom povedala, že neznáša pondelky a urobila to pre zábavu.
Brenda Ann Spencer sa narodila 3. apríla 1962 v San Diegu. Odmala ju priťahovali zbrane a násilie. Ako pubertiačka za sebou mala tiež niekoľko drobných priestupkov vrátane krádeží, užívanie drog a chodenie za školu. Na konci januára 1979 sa ale chystala urobiť niečo iné… Nemožno však povedať, že by k tomu nedávala istej indície.
Svojim spolužiakom týždeň pred masakrom povedala, že chce urobiť niečo veľké, čo ju dostane do televízie. Tiež v okolí rodiny a kamarátov trúsila hlášky ako „už čoskoro spoznáte, čo sa so mnou deje“ alebo „raz ráno sa budete po mne zháňať“. Nikto im však nevenoval pozornosť, až nadišiel osudný deň.
29. januára si Spencer vzala samonabíjaciu pušku, ktorú dostala na Vianoce od otca. Vyklonila sa z okna svojho domu, ktorý bol hneď oproti základnej škole Grover Cleveland Elementary School, a bez rozmyslu začala strieľať po študentoch čakajúcich, až riaditeľ otvorí bránu budovy. Práve riaditeľ Burton Wragg a správca budovy Mike Suchar svojim zraneniam tiež podľahli; Wragg sa snažil deti ochrániť, Suchar potom zomrel, keď išiel postrelenému riaditeľovi na pomoc. Zranených bolo tiež osem študentov a jeden policajt.
Trvalo ďalších sedem hodín, než sa Spencer vzdala. V zabarikádovanóm dome sa vyhrážala, že zabije ďalších ľudí, ak sa k nej niekto z polície priblíži.
Na otázku novinára, prečo to urobila, odpovedala: „Urobila som to len pre zábavu. Nemám rada pondelky. Toto mi ho trochu oživilo.“ Tiež sa nechala počuť: „Bolo to ako strieľať kačice na rybníku. Tie decká vyzerali ako stádo kráv, ako tam tak stáli. Naozaj nebolo ťažké po nich strieľať.“
Vzhľadom na závažnosť činu s ňou súd nakladal ako s dospelou a udelil jej trest 25 rokov odňatia slobody. Ani po tejto dobe však nebola uznaná spôsobilou k prepusteniu a dodnes sedí v ženskej väznici v meste Chino. O ďalšie prepustenie môže požiadať v roku 2019.
Vrahyňa po rokoch samozrejme zmenila tón svojej výpovede. Jej zámerom vraj nebolo nikoho zabiť a len chcela, aby ju v protiútoku zastrelila polícia. V čase masakru bola údajne pod vplyvom drog a negatívne sa na nej podpísalo aj fyzické a sexuálne zneužívanie otcom. Vyšetrovanie v 70. rokoch však vplyv návykových látok vyvrátilo a o patologickom správaní otca sa Spencer tiež nikdy predtým nezmieňovala.
Jej čin dal v polovici roka 1979 vzniknúť songu I Don’t Like Mondays od The Boomtown Rats, ktorý bol štyri týždne na vrcholku britskej singlovej hitparády.