Nacizmus v Amerike? Mal tuhý korienok aj pomerne veľkú popularitu

1650

Nacistické strany neboli len výsadou Nemecka a Európy. V Amerike sa schádzali desaťtisíce ľudí na masových zrazoch a ešte dvadsať rokov po vojne nebol problém nosiť svastiku na rukáve.

Cez 22 000 ľudí prišlo v roku 1939 do Madison Square Garden na zraz takzvaného Nemeckého spolku (American Bund). Tú organizovala Nemecko- americká federácia, organizácie Nemcov žijúcich v USA, otvorene podporujúca Hitlera a nacizmus. V ich ideológii nechýbal antisemitizmus, antibolševizmus a tvrdé požiadavky na neutralitu Spojených štátov vo vojnovom konflikte v Európe.

Organizácia mala medzi 5000 až 10 000 členov. Do roku 1935 útočili slovne na amerických Židov a všemožne podporovali rasovú politiku Adolfa Hitlera. Vodca organizácie Fritz Kuhn založil Bund v Buffale a odvtedy počet členov organizácie stále rástol. Všetko vyvrcholilo práve pochodom a zhromaždením na Madison Square Garden, kde boli obrie americke vlajky, ale aj svastiky a portréty Georgea Washingtona. Bund mal v tom čase už aj svoju obdobu jednotiek SA, teda ozbrojených zložiek, ktorým hovorili Ordungdienst.

Čoskoro po pochode bol Kuhn uväznený a po vojne ho deportovali do Nemecka. Za mrežami skončili po vyhlásení vojny Nemecka tiež všetci predstavitelia Bundu. Do väzenia ich putovalo 24. Bund ako organizácia úplne skončil.

V roku 1960 George Lincoln Rockwell založil Americkú nacistickú stranu so sídlom v Arlingtone vo Virginii. Organizácia opäť stála na obdivu k Hitlerovi, odporu k Židom a tiež černochom. Niekoľkokrát tiež otvorene navštívili černošské a moslimské snemy, kde provokovali nosením svastiky.

Rockwell s černošským vodcom Martinom Lutherom Kingom

Rockwell sa tiež niekoľkokrát stretol s černošským vodcom Martinom Lutherom Kingom aj ďalšími predstaviteľmi hnutia za rovnoprávnosť Afroameričanov. Na Rockwella bol tiež niekoľkokrát spáchaný atentát, avšak neúspešne. Rockwell navyše nikdy atentáty nenahlásil úradom, aby mohli začať pátranie.

Rockwell a jeho nacisti na zraze Národného Islamského Summitu

Nacistická strana a jej najrôznejšie odnože mali tiež veľmi blízko k ďalšej organizácii – známemu Ku-Klux-Klanu. Ten sa vyznačoval terorizovaním černošských spoluobčanov. Ich symbolom boli dlhé biele róby a kapucne. Nacisti a členovia Ku-Klux-Klanu napríklad spoločne napadli komunistické zhromaždenia v Greensboro v Severnej Karolíne, kde zabili päť ľudí. Za zabíjanie, ktoré vošlo do dejín ako Greensborský masaker, nebol nikto odsúdený, zrejme pre to, že porota bola zložená výhradne z bielych.