Muž z Kanady mal pocit, že sa vláda dostatočne nestará o preventívnu bezpečnosť občanov v prípade jadrovej hrozby. Vlastnými silami si preto postavil rozsiahly nukleárny kryt.
Na začiatku 80. rokov silnela studená vojna a s ňou spojená nukleárna hrozba. Strach mal tiež dnes osemdesiattri ročný Bruce Beach. Pre pocit väčšieho bezpečia sa z Chicaga odsťahoval na kanadský vidiek, kde spoznal aj svoju budúcu manželku, o sedem rokov staršiu Jean. Na zdedenom pozemku si neskôr začal budovať The Ark Two (Druhú archu). Netradične k tomu využil štyridsaťdva odložených školských autobusov, ktoré zatavil do betónu.
Momentálne sa jedná o najrozsiahlejší súkromný kryt na svete. Na ploche 929 m2 a 4 metre pod zemou sa rozkladá komplex, kde sa môže na niekoľko mesiacov ubytovať okolo päťstovky ľudí. V bunkri nájdete množstvo potravinových zásob, elektrické generátory, potrubné rozvody, a dokonca aj improvizovanú zubnú ordináciu. Len tá jadrová vojna stále neprichádza…
„Vždy som hovoril, že koniec sveta nastane za dva roky. Teraz hovorím za dva týždne, a ak sa mýlim, zase svoje dátum poupravím. Ľudia si myslia, že som blázon, ale mne to nevadí. Chápem, že na mňa svet takto pozerá ,“ tvrdí muž.
Cez tri desaťročia bojuje s úradmi, ktoré mu k stavbe nedali povolenie. Podľa Beach sa ale jednalo o otázku života a smrti, a ich zákaz preto nebral na vedomie. Hlavný predstavitelia požiarnej ochrany sú oproti nemu inému názoru, že je celá oblasť vysoko nebezpečná a verejnosti musí byť neprístupná.
Za Beachom stojí množstvo podporovateľov a priaznivcov. Pre dobrovoľníkov organizuje pracovné víkendy v bunkri, ktoré im v prípade atómového útoku zaručujú isté miesto. V rámci kanadskej výstavy The Canadian Survival & Meeting expo si záujemcovia mohli tiež celou stavbou prejsť.
„Keď prvýkrát vojdete do bunkra, je to, ako by ste sa ocitli na inej planéte. Ak ste o ňom len počuli, nie je to nič v porovnaní so skutočnou návštevou,“ hovorí jeden z návštevníkov.
Ak vás projekt zaujal, viac o ňom sa dozviete na oficiálnych stránkach.