Žena a dievčatko padajú z horiaceho domu. Prežila iba jedna

2088

V roku 1975 obletela svet hrozivá séria fotografií. Na ktorých je pád ženy a malého dievčatá, pod ktorými sa počas požiaru zrútilo požiarne schodisko. Jedna zo žien nehodu bohužiaľ neprežila.

Budovu na Marlborough Street v Bostone zachvátil požiar 22. júla 1975. Medzi obyvateľmi bytov boli aj devätnásťročná Diana Bryant a jej dvojročné krstňa Tiare Jones, ktoré spoločne s hasičom Robertom O’Neil čakali v núdzovom východe, až sa k nim dostane rebrík hasičského vozidla.

Keď sa zdalo, že všetci traja budú už čoskoro v bezpečí, došlo k tragédii. Chatrná konštrukcia núdzového východu sa pod trojicou zrútila. O’Neil sa pred zrútením ešte stačil chytiť rebríku, na ktorý sa následne vyšplhal. Žena s dieťaťom ale padali z pätnásťmetrovej výšky dolu. Priebeh nešťastného pádu sa podarilo zachytiť fotografovi z denníka Boston Herold Stanleymu Formanovi.

„Fotil som, ako padali, ale potom som sa otočil. Došlo mi, čo sa deje, a nemohol som sa pozerať, ako dopadnú na zem. Dodnes si pamätám, ako som sa triasol. Vtedy som ešte netušil, aký dopad tie snímky budú mať. Až počas vyvolávaniu som sa dozvedel, ako dramatickú chvíľu sa mi podarilo zachytiť,“ spomínal po rokoch autor série snímok Fire Escape Collapse (Zrútenie núdzového východu).

Stanley Forman

Dievčatko spadlo na staršiu ženu a pád sa jej podarilo prežiť. Diana Bryant však utrpela vážne zranenia, ktorým o niekoľko hodín neskôr v nemocnici podľahla.

Fotografie čoskoro obleteli celosvetové denníky, kde sa im dostalo negatívnej odozvy. Čitatelia boli pobúrení explicitnou povahou snímok a noviny obviňovali, že v honbe za senzáciou zneužívajú smrti mladej ženy. Samotný Forman kontroverziu nijako nevnímal.

„Keď sa nad tým zamyslíte, nebolo to také hrozné. Tá žena v čase vydania ešte nebola mŕtva, neukazovali sme na prednej strane mŕtveho človeka. Potom zomrela, čo bola samozrejme tragédia. Ja som ale fotograf, musím sa na veci pozerať z odstupu.“

Podľa neho fotografie tiež napomohli prevenciám. Po ich vydaní sa začali hromadne kontrolovať stavy núdzových východov a snímky sú bezpečnostnými orgánmi dodnes ako výstraha používané.