Hoci bratia, každý z nich bol úplne iný. Kým Hermann Göring bol jedným z hlavných vodcov Hitlerovej tretej ríše, jeho brat Albert naopak nacizmus nenávidel a zachraňoval židovských väzňov. A zas brat mafiána Al Caponeho Vincenzo bol pre zmenu policajtom a sudcom. Boli skrátka ako voda a oheň. A toto sú ich príbehy.
Göring. To meno vyvolávalo strach aj nádej, nenávisť, ale aj vďaku za záchranu života. Záležalo však, ktoré krstné meno stálo pred ním. Kým Hermann Göring, od ktorého narodenia 12. januára uplynulo 125 rokov, bol jedným z najmocnejších mužov nacistickej ríše, neskôr odsúdený na smrť, jeho o dva roky mladší brat Albert naopak hitlerovský režim nenávidel. Pred smrťou v koncentračných táboroch zachraňoval Židov.
Rozdiely medzi oboma mužmi boli viditeľné už od útleho detstva. Bratia sa líšili ako po fyzickej stránke, tak svojimi povahami. O dva roky starší Hermann bol modrooký blondiak, sebavedomý vodca party, kdežto čiernovlasý, v mladých rokoch svojím spôsobom smutný a do vnútra zahľadený Albert predstavoval pravý opak.
Obaja vyrastali v prepychu, Hermann vyštudoval vojenskú školu, počas prvej svetovej vojny bol esom nemeckého letectva a neskôr sa vrhol na politickú kariéru v nacistickej strane. Albert vyštudoval termodynamiku a odsťahoval sa do Rakúska. Ich politické názory na seba narazili v roku 1930, kedy sa starší z bratov a neskorší zakladateľ tajnej polície gestapo stotožnil s myšlienkou nacizmu, zatiaľ čo Albert zvrátenú ideológiu od počiatku odsudzoval.
Odpor k nacizmu
Albert provokoval. Raz sa napríklad zaradil do skupiny židovských žien, ktoré boli nútené drhnúť ulice. Keď ho dôstojník SS vyzval, nech sa identifikuje, a uvidel jeho papiere, oblialo ho horúco. Celú skupinu následne prepustil, aby brat maršala letectva nebol verejne zosmiešnený.
Na Göringa mladšieho si nedovolili ani dvaja brutálny vládcovia nad protektorátom – Reinhard Heydrich a K. H. Frank. Hermann si síce niekoľkokrát brata pozval a vynadal mu, ten jeho varovanie ale vážne nebral, hádal sa s ním a zvyčajne si presadil svoju. Obaja bratia sa totiž aj napriek priepastné rozdiely v názoroch mali stále radi.
S koncom vojny sa Albert rozhodol vydať Američanom a objasniť svoj vzťah s neslávne známym bratom. Bol ale zatknutý a poslaný do väznice pre vojnových zločincov v Norimbergu, kde obýval celu len o poschodie vyššie než Hermann. Američania následne odovzdali Alberta československej justícii. Pri nej sa však vďaka svedectvu mnohých zachránených z nacistických lágrov, väzníc či koncentračných táborov Albert obhájil a v roku 1947 odišiel do Rakúska. Jeho starší brat bol odsúdený na trest smrti obesením, ktorému sa vyhol samovraždou.
Alberta Göringa však v ďalších rokoch prenasledovala smola aj tieň krutého brata. Nezohnal prácu, opustila ho manželka, a tak nakoniec odišiel do Nemecka, kde v roku 1966 zomrel ako nemajetný občan.
Kým mafián Al Capone vraždil, brat zatýkal zločincov
Vo chvíli, keď Albert Göring opúšťa ako slobodný človek, zomiera na druhej strane Atlantiku jeden z najznámejších mafiánov Ameriky Al Capone. Jeho prezývka Scarface čiže Zjazvená tvár poukazuje na tiahlu jazvu od noža, ktorá zostala budúcemu mafiánskemu bossovi potom, čo urazil sedemnásťročný barman a vyhadzovač v jednej osobe ženu iného mladistvého gangstra.
Al Capone vychodil len pár tried základnej školy, po útoku na učiteľa bol v 14 rokoch zo štúdia vylúčený, a preto sa rozhodol pre život na ulici. Kradol, predával cigarety a bojoval s pouličnými gangmi. V 22 rokoch už organizoval v Chicagu prostitúciu a kvôli prohibícii vyhlásenej v januári 1920 aj predaj a výrobu nelegálnej whisky.
Caponeho rodičia emigrovali do Spojených štátov z talianskeho Neapolu v roku 1894 a mali celkom sedem synov a dve dcéry. Najstarší Vincenzo stál na druhej strane barikády než jeho brat Al. Aj on utiekol v 16 rokoch z domu, usadil sa o dvetisíc kilometrov ďalej na západ v štáte Nebraska. Nechal si zmeniť meno na Hart a stal sa z neho federálny agent, ktorý bojoval počas prohibície proti výrobe a pašovaniu nelegálneho alkoholu – proti podniku, na ktorom mladší brat za pomoci únosov a vrážd zarobil milióny dolárov.
Kvôli hádke o tablet brat (15) zabil kladivom spiacu sestričku (†10)!
Lenže Al sa tiež s obľubou prezentoval pred novinármi ako ten, kto rozdáva chudobným, a novinári neskôr objavili pravý pôvod policajta Harta. Ten sa musel kvôli publicite presťahovať a venoval sa kriminalite v indiánskych rezerváciách. Objasnil približne dvadsať vrážd a nakoniec sa stal sudcom. Bolo to približne v čase, keď bol Al Capone za krátenie dane odsúdený na 11 rokov väzenia. Vincenzo zomrel v 60 rokoch na infarkt, Al Capone v 48 na progresiu syfilisu ako dementný invalid.