Mandelu v 60. rokoch zatkli vďaka tipu agenta CIA, tvrdí britský denník

904

    Mandela bol považovaný za nebezpečného pre západný svet a Ústredná spravodajská služba ho zo zoznamu nepriateľov štátu vymazala až v roku 2008.

    Podľa britského denníka The Sunday Times spolupracovník rozviedky Donald Rickard odhalil svoju historickú úlohu v Mandelovho zadržaní režisérovi Johnovi Irvinovi krátko pred svojou smrťou.

    Mandela bojoval v Južnej Afrike proti politike rasovej segregácií. V roku 1962 bol zatknutý v Durbane a odsúdený na doživotie. Odsedel si 27 rokov. Po prepustení z väzenia v roku 1990 sa spolu s prezidentom Frederikom Willemom de Klerk podieľal na zániku apartheidu. V prvých slobodných voľbách doviedol Africký národný kongres (ANC) k víťazstvu a stal sa prezidentom JAR. Zomrel v roku 2013 vo veku 95 rokov.

    Zásadné informácie vedúce k Mandelovmu dolapeniu v roku 1962 poskytol juhoafrickým úradom agent CIA Rickard. V tej dobe bol neskorší nositeľ Nobelovej ceny považovaný za nebezpečného komunistického povstalca, ktorý by mohol predstavovať hrozbu aj pre Západ, uviedla BBC.

    Rickard pôsobil ako zástupca konzula USA v Durbane. Pre CIA pracoval do roku 1978. Mandela bol podľa neho „úplne pod kontrolou Sovietskeho zväzu“.

    „Odhalenie potvrdzuje to, čo sme dlho vedeli: že pracujú proti nám, a to aj teraz. Nie je to vycucané z prsta, nie je to konšpiračná teória,“ uviedol v reakcii na správu hovorca ANC Zizi Kodwa. CIA podľa neho zasahuje do juhoafrickej politiky aj naďalej.

    Mandela bol prezidentom JAR v rokoch 1994 až 1999. Na americkom zozname teroristov ale figuroval až do roku 2008. Na návštevu USA tak mohol vyraziť len na zvláštne povolenie.