Vraždy, pašovanie drog, predaj zbraní, kupčenie s nehnuteľnosťami a pranie špinavých peňazí to je ‘Ndrangheta
Talianska mafia ‘Ndrangheta má dlhoveké korene, ale rýchlo sa prispôsobuje modernej dobe. V súčasnosti je jednou z najmocnejších a najvšestrannejších mafii na svete. Pôsobí nielen v Európe, zahniezdil sa tiež v USA, Kanade, Južnej Amerike, Austrálii a Turecku. Jej pobočky podľa všetkého „podnikajú“ aj na slovenskom a českom území.
Ich činnosť za oceánom sa sústreďuje na obchod s drogami. V Amerike ich vyrábajú, predávajú a tiež pašujú späť do Európy. Úrady proti nim už niekoľkokrát zasiahli, najväčšieho úspechu dosiahli v New Yorku v roku 2015, kedy zničili drogový gang.
‘Ndrangheta v Amerike
Severnú a Južnú Ameriku mafiáni využívajú predovšetkým pre pašovanie drog, celkový obrat z ich predaja bol podľa posledných zdrojov v roku 2013 25,6 miliárd Eur. V Kanade obchodujú so zbraňami, heroínom a kokaínom, zásterku im robia stavebnícke firmy. Kokaín získavajú hlavne zo stredoamerického Salvádora. V Kolumbii má ‘Ndrangheta blízke vzťahy s drogovými kartelmi, odtiaľ potom pašujú drogy do Európy. USA je pre mafiu prestupnou stanicou, cez svojich ľudí v Spojených štátoch udržiavajú kontakty s mexickými a kolumbijskými drogovými gangmi.
Mafiánska pizzerka
Až do roku 2015 mala ‘Ndrangheta drogové sídlo v reštaurácii Cucina a Modo Mio („Uvarím si podľa seba“) v New Yorku. V rodinnej pizzerii produkovali stovky kíl heroínu a kokaínu, ktoré potom dovážali cez Holandsko a Španielsko do Európy. Polícia na mieste zaistila 60 kilogramov kokaínu, tisíce dolárov a obrovský arzenál zbraní. Zadržaní priznali spojenie s kalábrijskou mafiou.
Nemajú problém sa dostať ani do nebezpečnej Sýrie, kam distribuujú heroín. Vo svojom repertoári ale nemajú len tvrdé drogy, obchodujú aj s ľahkými, napríklad do Maroka dovážajú hašiš. Z Juhoafrickej republiky pašujú diamanty. Pomerne veľkú základňu má kalábrijský mafie aj v Austrálii, riadi tam nielen obchod s drogami a zbraňami, ale aj rôzne kasína. Ich hlavným poľom pôsobnosti ale zostáva Európa.
Drogy a pranie špinavých peňazí
Z Kalábrie ich chápadlá siahajú takmer na celý európsky kontinent. Rusko a Holandsko im slúžia ako najväčšie práčky špinavých peňazí. V ostatných štátoch sa venujú svojej tradičnej činnosti: nelegálnym obchodom, pašovaniu drog a zbraní. V Nemecku sú zapojení do obchodu s migrantmi, Španielsko je ich tranzitnou oblasťou, kam smerujú ich dodávky z a do Afriky.
‘Ndranghete rozhodne nie sú cudzie ani vraždy a vydierania. Účty si s nepriateľských klanom vybavovala v roku 2007 v Nemecku, kde Kalábrijci zabili šesť ľudí. Polícia následne zadržala niekoľko Talianov, tí boli odsúdení na doživotie. Nemecké úrady varovali, že činnosť mafie je v Nemecku čoraz intenzívnejšia a pôsobí obzvlášť na juhu a východe krajiny. Začiatkom roka bolo pri razii zatknutých 169 osôb spolčených s kriminálnymi organizáciami, väčšina z nich má väzby práve na ‘Ndranghetu.
Eurofondy
Značné sumy získavajú aj z čerpania eurofondov, s ktorým podľa bývalého šéfa talianskeho parlamentného výboru boja proti mafii Francesca Forgioneho začali už v 70. rokoch. Vďaka svojim kontaktom sú schopní vyhrávať tendre verejných zákaziek. Na eurofondoch si tak zarobili asi 2,5 miliárd Eur, najviac peňazí „vysali“ z ich domovskej Kalábrie. ‘Ndranghete podľa Forgioneho nezáleží na tom, kto je pri moci, pravica alebo ľavica, sú schopní pracovať so všetkými. Špecializujú sa aj na kupčenie s hlasmi pred voľbami.
Kuciak na stope mafiánov?
Do vyšetrovania pôsobenia Kálabrijcov na Slovensku sa pustil investigatívny novinár Ján Kuciak († 27). Ten tesne pred smrťou rozpracoval článok, ktorý popisuje aktivity talianskeho podsvetia na Slovensku a osoby blízke talianskej mafii ‘Ndrangheta v okolí premiéra Roberta Fica. Osobou priamo napojenou na mafiu by mal byť podľa neho podnikateľ Antonino Vadala, ktorý má firmu aj v Česku, Vadala Group CZ.
„Vražda novinára Kuciaka má presah do Česka.“ Fico ukázal odmenu milión eur
Kuciak v texte tiež zmapoval podnikateľské väzby Vadalu s Ficovov asistentkou Máriou Troškovou a bývalým poslancom Ficovej strany Smer-sociálna demokracia a terajším tajomníkom bezpečnostnej rady štátu Viliamom Jaseňom. Nie je zatiaľ jasné, či motívom jeho vraždy bol práve tento článok. Polícia však potvrdila, že k jeho zabitiu s najväčšou pravdepodobnosťou viedla Kuciakova investigatívna činnosť.