Giulia Tofana bola najväčšia sériová vrahyňa, otrávila 600 mužov

3997

Zrejme ste o nej nikdy nepočuli, napriek tomu bola vo svojom odbore absolútnou jednotkou. Giulia Tofana bola zrejme najväčšou sériovou vrahyňou v dejinách. V 17. storočí mala na svedomí 600 mužov, ktorých zniesla zo sveta svojím jedom. Skončila však neslávne.   

Tofana sa podľa všetkého narodila v roku 1620 v Palerme na Sicílii. Tu predávala kozmetiku, to bola jej oficiálne obživa. Avšak jej špecialitou bola Aqua Tofana, špeciálne jedovatý prípravok, ktorý bol bez chuti a bez zápachu. V určitých kruhoch sa tak stala veľmi vyhľadávanou trávičkou – profesionálkou. Neskorý stredovek mal najrôznejšie jedy v obľube a doba tak jej podnikania priala.

Tofana postavila svoj obchodný plán na veľmi jednoduchom predpoklade. Taliansko je plné žien, ktorých manželia sú síce bohatí, ale ku svojim ženám sa správajú hrubo, sú im neverní a sú to skrátka po všetkých stránkach morálne skazení ľudia. Ich manželky by boli nesmierne šťastné, ak by sa ich muži porúčal na onen svet. A iste budú ochotné zaplatiť za jed, ktorý bude účinný a ťažko zistiteľný.

A skutočne to tak fungovalo. Po Aqua Tofani nastala veľká zhánka. Predávala sa v dvoch variantoch – ako neškodný púder fungujúci ako make-up alebo malá fľaštička s tekutinou, ktorá obsahovala okrem arzénu tiež ľuľkovec zlomocný a olovo. Smrtiaca kombinácia skrytá za nevinný make-up. Štyri kvapky stačili, aby dospelý muž ihneď zomrel.

Prípravok si nekupovali chudobné ženy, ale skôr tie majetné. Nebola to ostatne lacná záležitosť. Predávala sa v malých dózičkách, ktoré na toaletných stolíkoch žien nevzbudzovali žiadnu pozornosť.

Jedna z klientiek si ale svoj čin rozmyslela. Síce nakvapkala pár kvapiek substancie do polievky, ale ako ju manžel začal jesť, tak ho od jeho zámeru odvrátila. Ten sa samozrejme začal domáhať vysvetlenia, a tak sa obchod s jedovatou substanciou dostal na svetlo.

Hoci sa takto úrady o jej travičskom obchodu dozvedeli, nekonali hneď. Tofana bola veľmi populárna a mala mnoho ochrancov. Podarilo sa jej získať azyl v jednom z kostolov. Lenže mestom začali kolovať zvesti, že Tofana otrávila vodu v meste. Polícia musela konať, vyvliekla Tofanu z kostola a predviedla ju pred sudcu.

Nasledoval výsluch a po ňom kruté mučenie. To trvalo do tej doby, kým sa Tofana nepriznala k všetkým skutkom, či už skutočným alebo domnelým. Konkrétne sa priznala, že prostredníctvom svojho jedu zabila najmenej 600 mužov.

Bola odsúdená na trest smrti a v júli 1659 bola popravená spoločne so svojou dcérou a tromi zamestnancami, ktorí ju mali v jej vražednom diele pomáhať. Neskôr bolo popravených tiež niekoľko žien, ktoré si jej jed kúpili. Sláva jej smrtiaceho elixíru bola tak veľká, že dokonca o sto rokov neskôr skladateľ Mozart tvrdil, že bol zrejme otrávený pomocou Aquy Tofany. Nebola to pravda, ale faktom je, že recept bol známy ešte celé desaťročia po smrti tejto neslávne preslávenej trávičkarky.