V Austrálii našli odkaz vo fľaši, putoval po mori 132 rokov

2791

Na odľahlej austrálskej pláži na ostrove Wedge bola objavená fľaša. Rodina na výlete ju vyhrabala z piesku a zistila, že vo vnútri je papier s odkazom.

Rodina papier zmotaný do malého zvitku doma rozbalila a preskúmala. Bol na ňom text napísaný nemecky. Fľaša aj s obsahom preto rodina odniesla do múzea k ďalšej analýze. Tam správu veľmi rýchlo preložili: „Táto fľaša bola hodená cez palubu 12. júna 1886, 32° 49′ južnej šírky and 105° 25′ východne od Greenwichského poludníka. Loď: Paula, Prístav: Elsfleth, na ceste z Cardiffu do Macassaru. Nálezcu žiadam, aby fľašu bezodkladne poslal do Nemeckého námorne observatória alebo ju odovzdal na najbližší nemecký konzulát.“

Vedci rýchlo overili, že správa je autentická a nejde o nejaký vtip. Tiež sa podarilo v archívoch nájsť záznam o plavbe lode Paula, čo bola nákladná loď vezúca uhlie z Walesu. Bol nájdený dokonca záznam o tom, že kapitán vhodil cez palubu fľašu s odkazom. Nemecké úrady potvrdili, že fľaša bola súčasťou skupiny stoviek ďalších fliaš, ktoré vhodili rôzne nemecké lode do mora v rámci vedeckého experimentu. Išlo o oceánografický experiment, ktorý trval 69 rokov a mal za cieľ zmapovať morské prúdy a využiť ich pre efektívnejšie cestovanie po mori.

Experiment spustil nemecký vedec Georg von Neumayer, ktorý bol prvým riaditeľom Nemeckého námorného observatória. Bol jedným z hlavných zástancov výskumu morských prúdov práve pomocou fliaš. Jeho experiment skutočne priniesol veľmi cenné dáta a z vedeckého hľadiska splnil svoj účel. Zo stoviek fliaš sa ich 662 vrátilo do Hamburgu, čo bolo asi desať percent zo všetkých fliaš. Posledná bola nájdená v Dánsku v roku 1934.