Andrej Babiš: Nesúhlasíme s rozdelením Ukrajiny, nám sa to stalo v roku 1938

1292

K zahraničnej politike sa vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš nevyjadruje často. Na Facebooku hnutia teraz komentoval situáciu na Ukrajine a výrazne sa zastal krajiny bojujúcej na východe so separatistami.

„Naša vláda si je dobre vedomá veľmi vážnej krízy na Ukrajine, vrátane zabratia Krymu Rusmi. Česká republika sa ako člen EÚ pripojila k sankciám proti Rusku a podporuje aktivity EÚ smerom k diplomatickému riešeniu krízy, ktoré vidíme ako jediné možné riešenie,“ začal Babiš. Potom prirovnal situáciu Ukrajiny k tomu, ako na tom bolo Československo v roku 1938. „V mene zachovania, mieru“ Západ Hitlerovi ustúpil a obetoval Československo, mimochodom krajinu skvele vyzbrojenú a schopnú ubrániť sa vojenskej agresii. Západ ale ani dnes nie je jednotný vo svojom prístupe k ukrajinskej kríze. Nedodržiavajú sa jednotne sankcie. Ako príklad uveďme prekvapivý výskyt, nežiaducich ‘ruských občanov na rôznych miestach Európy. Boli sme tiež svedkami rozdielneho prístupu k prijímaniu sankcií,“ napísal Babiš.

Európska únia je podľa neho povinná urobiť maximum pre to, aby sa situácia stabilizovala, bez toho aby ustupovala agresiu.

Západ teraz zvažuje kvôli dianie na Ukrajine možnosť ďalších sankcií voči Rusku, prípadne predĺženie tých existujúcich. „Lídri (západných krajín) sú pripravení rozhodnúť o ďalších sankciách, ak budú dohody z Minsku naďalej porušované,“ uviedla tento týždeň vo vyhlásení Európska únia.

Spojené štáty v súčasnosti súčasne zvažujú, či ukrajinskej armáde poskytnú bojové vybavenie. Kyjev požiadal najmä o pokročilé obranné a radarové systémy, ktorými by mohol účinne čeliť ostreľovanie armádnych pozícií separatistami. Americký prezident Barack Obama o dodávkach zbraní ešte nerozhodol, chce počkať až na to, či bude prímerie dodržiavalo.