Ruský lovec v Zimbabwe zastrelil slona, ​​ktorého skúmali vedci

1823

Na začiatku marca došlo blízko Národného parku Gonarezha v Zimbabwe k obrovskému etickému škandálu. Ruský lovec, ktorého meno médiá taja, si prenajal lov divokých zvierat u bývalého predsedu Professional Hunters and Guides Association Martina Pietersa a zastrelil slona, ​​ktorý bol pod prísnym dohľadom vedcov.

Lovci sa bráni. Údajné označenie zvieraťa nevideli, štítku si všimli až po jeho smrti. Ľudia po celom svete bojujú za prísnejšie postihy podobných lovov. Strieľanie zvierat pritom v tejto oblasti nie je ilegálne. Vedci sa búria: „Nelegálne to síce nie je, ale neetické áno!“ Slon bol označený vedcami z Frankfurtu, a tí zúria.

 Slon bol bezmocný,  lov legálny 

Slon, ktorý mal podľa dĺžky klov zhruba päťdesiat rokov, zomrel z obyčajnej kratochvíle. Slon bol navyše veľmi vzácny. Vedci podobné kusy nazývajú „Tusker“, jeho kly sú totiž v natoľko dobrej kondícii, že smerujú až k zemi. Tieto samce takisto slúžia ako vodcovia celého stáda a sú nepostrádateľnou súčasťou vývoja populácie slonov. V celej Afrike ich údajne zostáva iba 25 kusov.

Prvýkrát o celom incidente informoval denník Africa Geographic. Martin Pieters tu podobné lovy usporadúva pravidelne. Stačí si ich len dobre zaplatiť.

Pieters sa bránil, že označenie vedcov nevidel. Slon bol údajne schovaný v hustom kroví. „Značka bola vidieť, až keď bol mŕtvy,“ hovorí vo vyhlásení. (to sú skoro ako niektorí naši poľovníci, že strieľajú aj po sebe, ako aj jeden náš vysoký expolitik) Na otázky ohľadom správnosti lovu dodal: „Nezáleží na tom, lov bol legálny.“ V ​​miestnom parku totiž vláda vyčlenila územia, kde je odstrel povolený.

V Zimbabwe neexistuje zákon, ktorý by podobné vyčíňania vyslovene zakazoval. Funguje tu len morálny kódex, ktorý hovorí, že „lovec by sa mal vždy snažiť vyhnúť streľbe“.

V júli 2015 bol v rovnakej oblasti zabitý lev Cecil

 História sa  opakuje 

Rozhodne však nejde o prvý prípad podobného druhu. V júli 2015 bol v rovnakej oblasti zabitý lev Cecil. Aj on bol označený vedcami. Lovec Walter Palmer za svoj čin schytal kritiku celého sveta. Jeho dom na Floride bol niekoľkokrát zničený vandalmi. Často na svojej príjazdovej ceste nachádzal kusy prasacieho mäsa. Lovu sa však nevzdal. Ten istý rok sa pochválil lovom nosorožcov i gepardov.

Vraha zvierat rozdupal v Zimbabwe zúrivý slon. Veľa ľudí mu smrť praje

O rok neskôr boli lovcami zabité aj mláďatá legendárneho leva, ktorý sa stal znakom aj univerzity v Oxforde. Palmer sa na niekoľko mesiacov pred verejnosťou ukryl. Teraz si však veselo užíva život. Ruský lovec, ktorý zabil slona, ​​zrejme tuší, ako náročný by bol jeho život po zverejnení jeho mena.