Bezdomovec dáva do dražby cez 50 dverí z hotela Chelsea. Viedli do izieb slávnych umelcov

1752

Dvere, ktoré takmer skončili na smetisku. Teraz idú do dražby, každé za vyvolávaciu cenu 5 000 dolárov. Zachránil ich bývalý nájomník a svojho času bezdomovec. Čo je na týchto starých, oškulaných dverách tak zaujímavého?

Viedli do hotelových izieb, ktoré kedysi obývali najslávnejší umelci svojej doby ako Andy Warhol, Jack Kerouac, Jimi Hendrix, Jim Morrison, Janis Joplin alebo Bob Dylan. A treba dodať, že sa tam niekedy diali veci! Keby tieto bielo natreté dvere z hotela Chelsea mohli rozprávať, boli by to príbehy, nad ktorými by aj ony samy sčerveneli.

Chelsea je dvanásť poschodový hotel v štvrti Chelsea na Manhattane. V dobe svojho vzniku v roku 1884 to bola najvyššia budova v New Yorku a jeden z prvých družstevných domov. Po premene na hotel v roku 1905 sa tu zotavovali preživší pasažieri Titanicu či námorníci z prvej svetovej vojny. Počas päťdesiatych a šesťdesiatych rokov v ňom žilo veľké množstvo umelcov, napríklad Bob Dylan, Patti Smith, Allen Ginsberg, Leonard Cohen alebo John Cale. Hotel Chelsea im slúžil ako domov,

 

pracoviskom, útočiskom aj úkrytom či hniezdočkom lásky. Jimi Hendrix či Jim Morrison tu usporadúvali drogové večierky. Andy Warhol tú ubytoval celú svoju umeleckú scénu.

 

„Môžete si sem vo štyri popoludní priviesť trpaslíka, medveďa alebo štyri ženské a zatiahnuť ich na izbu, a nikto sa nad tým nebude pozastavovať,“ pochvaľoval si kedysi spevák Leonard Cohen, ktorý tu mal aférku s Janis Joplin, čo zvečnil vo svojom songu Chelsea Hotel No 2. A nebol jediným, kto v tomto hoteli našiel inšpiráciu k tvorbe. Arthur C. Clarke tu napísal svoju Vesmírnu odyseu, Jack Kerouac nemenej slávny román Na ceste.

Jackson Pollock

Hotel Chelsea bol však svedkom i tragických udalostí. Waleský básnik Dylan Thomas sa tu v roku 1953 upil na smrť a basgitarista Sid Vicious z punkových Sex Pistols tu v roku 1978 zrejme dobodal svoju priateľku Nancy Spungenovou.

Policajti vynášajú z hotela telo zavraždenej Nancy Spungen, priateľka Sida Viciousa zo Sex Pistols. 12. októbra 1978.

V roku 2011 získal hotel nových majiteľov, prestali prijímať hostí a chystali sa ho zrenovovať. V tom roku sa musel z hotela kvôli neplateniu nájmu vysťahovať Jim Georgios, ktorý v ňom žil od roku 2002. Pretože nemal kde bývať, využíval ďalej hotelovú kúpeľňu na chodbe a vďaka láskavému personálu mohol dokonca ešte mesiac prespávať so svojim psom vo foyer hotela. Keď sa dozvedel, že sa dvere budú v hoteli vymieňať za nové, dohovoril sa so stavebnou firmou a tie staré si odniesol. Celkom z ulice pozbieral päťdesiat päť vyhodených dverí. U zhruba polovice z nich bolo možné presne určiť, ktorí slávni rezidenti ju brávali skôr za kľučku.

Andy Warhol

„Mojím prvým impulzom bolo tieto dvere zachovať, pretože hotel Chelsea pre mňa moc znamenal. Pripomínajú mi neuveriteľný život, ktorý som v ňom viedol, a životy ľudí, ktorí tiež Chelsea Hotel nazývali svojím domovom,“ povedal médiám Georgios. Teraz ich dáva do aukcie. Muž, ktorý bol dva roky bezdomovcom, sa rozhodol, že časť výnosu z predaja venuje charitatívnej organizácii, ktorá pomáha nasýtiť takmer 1,3 milióni chudobných Newyorčanov čeliaci s hladom.

Jack Kerouac
Jimi Hendrix
Janis Joplin
Humphrey Bogart
Thomas Wolfe
Jim Morrison
Bob Dylan
Bob Marley