Fotka mŕtveho Heinricha Himmlera len chvíľu po jeho samovražde

2816

Ríšsky vodca SS a druhý najmocnejší muž nacistického Nemecka skončil neslávne. Tajne na konci vojny začal vyjednávať so Spojencami, avšak neúspešne. Spojenci s Himmlerom nechceli mať nič spoločné.

O jeho zrade sa dozvedel aj Adolf Hitler, ktorý ho označil za zradcu v jednom zo svojich povestných záchvatov hnevu. Vyhodil ho z nacistickej strany a zbavil ho všetkých právomocí. Keby mohol, nechal by ho zastreliť. Lenže Himmler bol na konci vojny na úteku a skrýval sa. Oholil si fúziky a utekal s falošnými dokumentmi na meno seržant Heinrich Hitzinger.

Spoločne s niekoľkými ďalšími Nemcami putoval Nemeckom bez akejkoľvek konkrétnej predstavy, kde by mal skončiť. V Neuhaus sa skupina 21. mája rozdelila. Himmler s dvoma mužmi došli až k checkpointu, skončili postupne v niekoľkých zajateckých táboroch, až boli nakoniec umiestnení v zajateckom tábore blízko Lüneburg.

Rutinný výsluch Himmlera viedol kapitán Thomas Selvester. Himmler mu bez okolkov prezradil svoju skutočnú identitu. Potom bol prehľadaný a bol privolaný lekár, aby ho prezrel. Keď došlo na prehliadku úst, lekár si všimol, že Himmler má v spodnej čeľusti akýsi tmavý predmet. Požiadal Himmlera, aby sa naklonil bližšie. Himmler však namiesto toho pevne hrýzol. Predmet v jeho ústach bola kapsule s kyanidom. Napriek všetkej snahe ho zachrániť bol Himmler do štvrť hodiny mŕtvy. „Ten bastard nás previezol,“ povedal jeden z veliteľov. Himmlerovi sa tak podarilo uniknúť súdu a spravodlivosti.

Snímka ukazuje Himmlera tesne po jeho smrti 23. mája 1945.