Smrteľná jaskynná choroba ohrozuje zachránených chlapcov

2275

Prežili si peklo. 12 chlapcov uväznených v jaskynnom komplexe v Thajsku sa dostalo na slobodu, ako posledného vytiahli záchranári z jaskyne aj ich 25-ročného trénera. Modlitby ľudí boli vyslyšané. Deti však stále nie sú mimo ohrozenia života. Lekári časti z nich podávajú lieky na pľúcnu infekciu, prejaviť sa môže aj histoplazmóza, tzv. Jaskynné choroba, ktorá v zriedkavých prípadoch hrozia aj na Slovensku. A podľa detského psychoterapeuta môžu zachránení čeliť aj „ničivej fóbii“.

Neľahké mesiace a možno aj roky má pred sebou dvanásť chlapcov, ktorých záchranári vytiahli zo zaplaveného podzemia. Emočne silný zážitok môže ovplyvniť celý ich život a objaviť sa môžu aj rôzne fóbie, napríklad strach z vody. „Nemožno odhadnúť, v akých extrémnych situáciách sa tie spomienky z podvedomia vyplaví,“ uviedol v rozhovore detský psychoterapeut Miloslav Čedík.

Psychoterapeut opísal, čo čaká zachránených chlapcov

Futbalisti vo veku medzi 11 a 16 rokmi s 25ročným trénerom zostali v jaskyni uväznení 23. júna. V podzemí ich uzavrela stúpajúca voda, kvôli ktorej ustupovali stále hlbšie do jaskyne. Záchranári ich vyslobodili až po 18 dňoch a nie je vylúčené, že tieto dramatické chvíle ovplyvnia celý budúci život chlapcov.

„Boli v extrémnej situácii. Môžeme sa len domnievať, čo prežívali,“ uviedol v rozhovore detský psychoterapeut Miloslav Čedík. S návratom do života sa podľa neho chlapci môžu vyrovnávať rôzne. „Niekto bude lekársku a psychologickú podporu potrebovať viac, niekto kratšiu dobu.“

Strach z vody aj trvalé následky

Zážitky a spomienky v chlapcoch zostanú navždy. „Bolo to pre nich emočne veľmi silné. Keď máte v sebe nejaké zážitky, sú vo vás prítomné. Nemožno odhadnúť, v akých extrémnych situáciách sa tie spomienky z podvedomia vyplavia a ako to ovplyvní ich život. Nemožno vylúčiť ani trvalé následky, napríklad strach z vody alebo inej fóbie. Nemožno vylúčiť v podstate nič,“ povedal expert.

Niektorí chlapci ale môžu všetko zvládnuť lepšie. „Môže to odznieť veľmi rýchlo a môžu sa relatívne ľahko zaradiť do bežného života. Každá záťažová situácia, ktorú prekonáte, je niečo, čo vám dáva do ďalšieho života zdroja inšpirácie a energie. Tí chlapci budú vďaka tomu naozaj nerozlučný tím,“ myslí si Čedík.

Pozornosť a záujem je môže zničiť

Zároveň varuje tiež pred veľkou pozornosťou, ktorú budú chlapci v nasledujúcich týždňoch priťahovať. Niektorí ľudia v nich môžu vidieť ľahký zárobok a môžu ich chcieť zneužiť. Dajú sa očakávať treba ponuky na vystupovanie v televízii a už sa objavili špekulácie o tom, že by sa podľa udalosti natočil film.

„Je potrebné im dať oddych a počúvať ich. Je jasné, že taká vec priláka veľa ľudí a záujmu, ale tento tlak by sa k deťom nemal dostať, aby sa mohli vrátiť do normálneho života. Všetky ponuky by mali odmietať,  povedal psychoterapeut. Ako príklad aj uviedol futbalový tím Manchester United, ktorý ich pozval na svoj štadión.

Strašiak menom histoplazmóza

Veľmi ťažké budú pre všetkých chlapcov predovšetkým najbližšie dni, ktoré budú tráviť v izolácii, a to aj od rodiny. Objavilo sa totiž podozrenie, že sa v jaskyni nakazili histoplazmózou, takzvanou jaskynnou chorobou. A práve izolácie aj vedomie, že sa všetko ešte neskončilo, môžu byť podľa experta Čedíka náročné.

Histoplazmóza je infekčné ochorenie, ktoré môže byť aj smrteľné. Aj keď človek akútnu fázu ochorenia prežije, nie je často schopný sa histoplazmózi úplne zbaviť. Choroba pretrváva vo forme infekčných ložísk v pľúcach i iných orgánoch. Infekcia sa šíri napríklad plesňami alebo v netopierom trusu a nakaziť sa ľudia môžu napríklad v jaskyniach.

Ohrození sú ale hlavne ľudia s oslabenou imunitou.