Krvavý holubí závod na Taiwane neprežije 99 percent vtákov

1392

Je to šialený nelegálny šport, aký nemá vo svete obdobu. Lode odvezú sta tisíce vtákov v klietkach stovky kilometrov od pevniny a potom ich z klietok vypustia. Domov sa dostane len jedno percento holubov, zvyšok sa utopí.

Na Taiwane sú týmito holubími pretekmi doslova posadnutí, každý rok sa ich koná veľké množstvo a je do nich zapojených ročne pol milióna holubov. Ide o obrovské peniaze zo stávok, je to v podstate len hazard, čo udržuje kolesá tohto biznisu v chode. Inde majú psie alebo kohútie zápasy, obyvatelia Taiwanu majú holubie lety cez more.

Prvýkrát sa o týchto pretekoch začalo hovoriť v roku 2014, keď sa ochranárom prírody podarilo dostať sa na niektoré tieto preteky a zdokumentovať ich. Videli na vlastné oči, ako sú lode napchaté klietkami s holubmi. Už samotný transport je pre vtáky stresujúci a traumatizujúci, ale to nie je nič proti tomu, čo sa deje po vypustení holubov do vzduchu. Zbesilo sa snaží celý ohromný ​​kŕdeľ odletieť od lode svojich väzniteľov, pričom mnoho holubov vinou zrážky spadne do vody prakticky hneď po štarte. Ďalšie sú potom vystavení silným vetrom, ktoré nad morom panujú. Holuby potom po stovkách padajú vyčerpaním do vody. Dĺžka trate je totiž väčšinou niekoľko sto kilometrov, čo holuby bez možnosti niekde pristáť a odpočinúť si, v drvivej väčšine nezvládnu. Na pevninu sa dostáva len jedno percento z nich. A ani tí si svojím hrdinským letom život nevybojujú. Vyčerpaní holuby sú totiž po prílete väčšinou tiež zabití.

Preteky sú na Taiwane nelegálne. Polícia vykonala v roku 2015 rozsiahlu raziu proti organizátorom týchto pretekov a zabavila počítače a ďalšie vybavenie v hodnote 120 miliónov dolárov. Obvinených bolo 164 ľudí, ktorí tieto preteky organizovali. Bol medzi nimi aj prezident miestneho holubieho klubu. To je pritom organizácia, ktorá má holuby chrániť.

Médiá sa potom o celú problematiku prestali zaujímať, avšak prax holubích pretekov trvá ďalej a miesta po uväznených organizátoroch už obsadili iní. Aj dnes vyplávajú z Taiwanu lode napchaté holubmi, aby ich odviezli na ich posledný let. Jedného topiaceho sa holuba vytiahla z mora kanadská žena a objavila, že mal pod krídlami vytetované čínske znaky. To je charakteristické práve pre závodné holuby, pretože tí musia byť po prílete identifikovaní práve pomocou tetovania.