Ako končí tigrie mačiatka, s ktorými sa chodí maznať deti do zookútikov? Na bitúnku

2232

Odhalenie tigrích bitúnkov u Berouska šokovalo českú verejnosť a nie len ju. Úspešná akcia českých inšpektorov spolu s colníkmi by mohla otvoriť oči zákonodarcom aj inde v Európe, kde možno doteraz ani netušia, že sa niečo podobné na starom kontinente môže diať. Ako sa vôbec na odporný biznis prišlo?

Pri júlovej razii v Zooparku Bašť pri Prahe colníci našli telo čerstvo zastreleného tigra, produkty z tigrov aj kože veľkých šeliem. Zadržaní boli traja ľudia, vrátane Ľudovíta Berouska pochádzajúceho zo slávneho cirkusového rodu. Podľa vyšetrovateľov gang chránené šelmy zabíjal kvôli výrobe prípravkov tradičnej čínskej medicíny.

Colníci spolu s inšpektormi Českej inšpekcie životného prostredia (ČIŽP) sa na obchodovanie s týmito chránenými zvieratami zamerali po akcii Tigrie oko pred dvoma rokmi, pri ktorej našli rôzny kontraband pochádzajúci práve zo spomínaných šeliem. Vyšetrovatelia vtedy začali prvýkrát preverovať aj podozrivé fľaše s kalným tekutinami a následnej genetickej analýzy ukázali, že obsahujú zvieracie DNA a ide o vývary z tigrov. To ale nebola jediná súvislosť. „V republike sa začali množiť zookútiky, ktoré lákajú na maznanie mačiatok, s ktorými sa potom ľudia fotia. Málokomu dôjde, že použiteľnosť mláďaťa je pol až trištvrte roka, potom zviera dorastie – a zookútik potrebuje ďalšie a ďalšie mláďatá. Ale čo sa deje s tými dospelými tigrami a levmi? „ opísala Pavla Říhová, vedúci odboru ČIŽP špecializujúca sa na chránené zvieratá.

 Šokujúce  odhalenie 

Inšpektori začali po osudoch šeliem pátrať a dospeli k šokujúcemu odhaleniu. „Pri našej kontrolnej činnosti sme v minulých rokoch zistili, že je tu veľmi divná úmrtnosť tigrov mimo zoologickej záhrady. V zoo sa tiger dožije dvadsiatich rokov, v iných chovoch – privátnych, cirkusových, obchodných – tigre umierajú do piatich rokov. To je mladé zviera plné sily, nijako háklivé, nemalo by umrieť. Bolo divné, že tigre takto miznú,“ uviedla ďalej.

Cirkusanti majú výnosný bitúnok! Z jedného tigra uvaria bujón za 1.3 milióna EUR!

Podľa nej sa tigre na bitúnok dostávajú práve najskôr z kontaktných zoo, do ktorých sa chodia deti s mláďatkami maznať. Na exkurzie sem chodia aj celé školské a škôlkarské triedy bez toho, aby tušili, ako tieto mláďatá skončia. „Verejnosť by mala pochopiť jednu vec: na prvý pohľad to vyzerá, že tí ľudia, ktorí mačiatka takto ponúkajú, majú zvieratá radi, ale nie je to úplne pravda, je to predovšetkým dobrý biznis. Chápem, že maznanie ľudí láka, keď kukám na tigrie mačiatko, tiež by som sa s ním najradšej pomaznala, ale viem, že to je zle. Tomu zvieraťu ľudský dotyk rozhodne nie je príjemný a prispieva to k tomuto všetkému,“ vysvetlila.

 Koniec kontaktných  zoo? 

V súvislosti s odhalením zabíjania tigrov na mäso ministerstvo poľnohospodárstva oznámilo, že plánuje sprísniť zákony. Chovatelia budú musieť spĺňať prísne podmienky v odbornosti i napríklad v otázke veľkosti výbehov.

„Udalosti posledných týždňov, kedy majiteľom šelmy utiekli, alebo colníci našli telo čerstvo usmrteného tigra a kože veľkých mačkovitých šeliem, dokazujú, že je potrebné sprísnenie chovu týchto zvierat,“ vysvetlil minister poľnohospodárstva Miroslav Toman.

Čakali na smrť

Sprísnenie zákonov bude podľa Tomana znamenať úplný koniec  tzv. kontaktných ZOO. „Bude sa to týkať všetkých šeliem v týchto chovoch. Áno, postupne to bude znamenať koniec,“ potvrdil minister.

Podľa Štátnej veterinárnej správy žije v Česku mimo zoologickej záhrady na 250 veľkých mačkovitých šeliem u viac ako 130 chovateľov. V ZOO je ich asi polovica. Úplný zákaz chovu súkromníkov je podľa odborníkov komplikovaný, pretože by nebolo kam šelmy z chovu dať.