Zmeny vedúce až k uvoľneniu zákazu komerčného lovu veľrýb sa bude budúci mesiac snažiť presadiť japonská vláda na zasadnutí Medzinárodnej veľrybárskej komisie (IWC). Informuje o tom britský web The Guardian. V súčasnosti je lov povolený len na vedecké účely.
„Katastrofa,“ hnevajú sa kritici
Zasadnutie komisie je v pláne v septembri v Brazílii. Japonsko tento rok komisii predsedá, plánuje tak využiť svoju pozíciu a urobiť krok, ktorý už teraz vyvoláva množstvo kontra verzii. Uvoľniť komerčný lov veľrýb pre mäso. Krajina má k praktike pozitívny vzťah a našla dokonca spôsob, ako tvory zabíjať aj pod súčasným zákazom – nazýva to „lov na vedecké účely“.
V súčasnosti je lov na vedecké účely skutočne povolený. Japonsko ale veľrýb loví toľko, že je verejným tajomstvom, že vedecké účely aktivitu len nazýva a väčšina mäsa z mŕtvych veľrýb končí v obchodoch. Napriek tomu sa v tom krajiny musia „krotiť“, aby to nevyvolalo pokuty zo strany IWC, takže nelovia toľko, koľko by chceli. Tento rok napríklad ulovilo 333 vráskavcov.
Podľa plánu Japonska by pre veľrybie populácie, ktoré IWC registruje ako zdravé a bez ohrozenia života, boli vytvorené lovecké kvóty. K odhlasovaniu týchto kvót by potom bol potrebný len malý počet hlasov krajín.
Zákaz komerčného lovu vošiel do platnosti v roku 1986. Vtedy proti nemu okrem Japonska protestovali Nórsko a Island, ktoré si vyjednali určitú výnimku. Tú má aj Rusko, ale lov nepraktizuje. Malá skupina Inuitov žijúcich v arktických regiónoch Grónska, Kanady a Aljašky, ktorá je na konzumáciu veľrybieho mäsa historicky zvyknutá, má veľryby povolené v skromných počtoch loviť.
„Zbytočne a kruté praktiky“
S návrhmi Japonska nesúhlasí celý rad odborníkov a environmentalistov. „Ak si to Japonsko presadí, bude to masívnym víťazstvom pre všetkých divokých lovcov veľrýb, ktorí opakovane porušovali medzinárodný zákaz komerčného lovu. A hlavne to bude nesmiernu katastrofou pre všetky veľryby na svete,“ domnieva sa Clare Perry z Environmentálne výskumnej agentúry.
Rovnaký názor má Kate O’Connellová z neziskovej organizácie Animal Welfare Institute. Podľa nej je potrebné predovšetkým zabezpečiť, aby Japonsko nemalo možnosť manipulovať s hlasmi potrebnými k nastoleniu kvót.
„Až teraz zisťujeme, akú nesmierne dôležitú úlohu veľryby hrajú v udržiavaní zdravia svetových oceánov. Oslabenie zákazu by bola fatálna chyba, ktorá by viedla k rastu komerčného lovu po celom svete. Táto zbytočná a krutá praktika sa reliktom minulosti a nemá žiadne miesto v modernej spoločnosti,“ vysvetľovala O’Conellová.
Austrália už avizovala, že sa snahe o oslabenie alebo zrušenie zákazu tvrdo postaví. Negatívny názor je očakávaný tiež od Nového Zélandu.