Vlna brutálnych vrážd vydesila Irak. Emancipované a úspešné ženy vyznávajúci západný štýl života zrejme nie sú vo svojej krajine v bezpečí. Zem šokovala nedávna poprava hviezdy sociálnych sietí Tary Fares († 22), ktorej zastrelil neznámy útočník na motorke. Zdá sa, že tým to však neskončilo. Len niekoľko dní potom totiž dostala výhražnú sms bývalá iracká misska Shimmy Quasim (23).
Tara Fares, ktorá mala na Instagramu skoro tri milióny sledujúcich, bola zastrelená koncom septembra vo svojom porsche, keď čakala na svetelnej križovatke. Strelec na motorke na ňu za bieleho dňa trikrát vystrelil a potom z miesta činu zmizol.
Nešlo však o prvú podobnú násilnú smrť. Prípad Tary Fares je len jednou z mnohých vrážd irackých žien, ktoré sa rozhodli žiť západným štýlom života. Pred Tarou to bola napríklad aktivistka za ženské práva v meste Basra, či dve expertky na krásu.
„Si ďalšia na rade,“ vyhrážajú sa misske
Iracká hviezda Shimmy Quasim má teraz dôvodné obavy, že sa vrahovia zamerali práve na ňu. Premiér Hajdar Abádi podľa britského Daily Mailu nariadil úradom, aby sa zamerali na spojitosti medzi vraždami týchto moderných žien.
Quasim, ktorá sa v roku 2015 stala nositeľkou titulu Miss Irak, dostala len niekoľko dní po smrti Fares výhražnú správu, že je ďalší na rade. V srdcervúcom vyhlásení potom misska na sociálnych sieťach popisovala, ako bola Tara mučeníčka dnešnej doby a neodpustila si tiež poznámku, že úspešné ženy sú v Iraku »podrezávané ako sliepky«.
Nie je to totiž zďaleka prvýkrát. V polovici augusta zomrela tiež plastická chirurgička Rafeel al-Yassir († 32). Tú verejnosť označovala za Barbie Iraku vďaka jej fotkám, ktoré zverejňovala na sociálnych sieťach. Zatiaľ nie je jasné, čo bolo príčinou smrti. Policajti jej smrť označili na predávkovanie drogami, fanúšikovia si ale myslí, že bola otrávená.
O týždeň neskôr potom za záhadných okolností zomrela Rasha al-Hassan, majiteľka kozmetického salónu v Bagdade. Mladá žena bola nájdená mŕtva u seba doma a úrady pôvodne tvrdili, že dostala infarkt.
Nemilosrdná gazdinka loví islamistov v Iraku. Ich hlavy varí v hrnci
Podľa niektorých sa v Iraku vytvorila organizovaná skupina ľudí, ktorá nechce, aby sa miestne ženy modernizovali po vzore západnej spoločnosti. Nielen, že nechcú, aby Iračanky boli vidieť, ale dokonca prahnú po tom, aby si dali „spiatočku“ a sú pre to ochotní urobiť úplne všetko.
Stratené mesto Alexandra Veľkého nájdené po 2000 rokoch v Iraku