Bohatý Američan zaplatil 300 tisíc eur, aby mohol zastreliť vzácneho nosorožca

1742

Ostrú vlnu kritiky si vyslúžil tridsaťšesťročný texaský boháč Corey Knowlton, ktorý si vydražil licenciu na zastrelenie vzácneho čierneho nosorožca v Namíbii. Ochrancovia zvierat sa búria, lovec sa obhajuje tým, že odstrelom pomáha prežitie ohrozeného druhu.

Právo na zabitie zvieraťa vyšlo Knowltona na 350 tisíc dolárov. „Namíbia povoľuje zabiť päť nosorožcov ročne, ktorých je pritom vo voľnej prírode odhadom len asi 4000 až 5000 kusov,“ hovorí ochranca zvierat Mark Memmott. Namíbijské ministerstvo prírody a turizmu udeľuje licencie len na odstrel veľmi starých zvierat.

Zvrhlá blondínka. Známa televízna moderátorka, masakruje zvieratá po desiatkach! Potom s nimi pózuje.

Krajina navyše čelí, ako mnoho iných afrických štátov, útokom pytliakov na svoje chránené zvieratá. Efektívna ochrana je veľmi drahá, a preto práve peniaze z predaných licencií by mali ísť na zabezpečenie prežitia celého druhu a na ochranu pred pytliakmi. Paradoxne tak strieľanie starých zvierat môže zaistiť život mnohým ďalším, lenže aj tak zostáva lovenie divokých zvierat predmetom vášni a diskusií. „S týmto prístupom nebudeme nikdy súhlasiť. Je veľa iných vecí, ktoré by sme mali robiť, aby sme tie zvieratá ochránili,“ tvrdí riaditeľ Medzinárodného fondu na ochranu zvierat Azzedine Downes.

Strieľanie starých samcov má však údajne ešte jeden pozitívny efekt. Starí samci sú najväčšie kusy v stáde a sú tiež veľmi agresívne. Veľmi často napádajú v súbojoch mladších samcov a dochádza pri nich k smrteľným zraneniam. „Nosorožce majú najväčšiu úmrtnosť na následky zranení zo súbojov zo všetkých cicavcov na planéte. Celá polovica samcov umiera kvôli zraneniam zo súboja a tiež 30 percent samíc,“ napísala v tlačovom vyhlásení agentúra, ktorá licenciu na odstrel predala.

Lenže ani toto tvrdenie sa nedá podľa ochrancov zvierat prijať. „Ak si zaplatíte lov na človeka s tým, že peniaze dáte na sociálne účely, neurobí to z vás predsa humanitárneho pracovníka. A tým, že si kúpite právo na zastrelenie jedného z posledných veľkých druhov zvierat, sa z vás nestane ani ochranca prírody,“ oponuje Jeff Flocken z Medzinárodného fondu na ochranu zvierat.

Debaty sa tiež vedú o tom, či je vždy zabitý len starý samec a nemôže pri streľbe dôjsť aj k usmrteniu iného zvieraťa. Sám lovec Knowlton vymenúva tri možné scenáre, ako môže lov dopadnúť: „Ak na nás nosorožec zaútočí a my máme istotu, že je to ten správny kus, zabijeme ho. Pokiaľ si istí nie sme, snažíme sa mu ísť z cesty. Ak cítime, že mu nemôžeme uniknúť, potom ho zabijeme.“ Môže teda nastať situácia, kedy je lovec napadnutý zvieraťom, ktoré rozhodne nie je starý samec, a napriek tomu ho zabije.

Knowlton zabil nosorožca v prítomnosti štábu CNN. Nosorožca prenasledovali celý deň a na konci na neho zaútočili. Knowlton ho zastrelil ďalekonosnou puškou. „Zabiť nejakého živého tvora je vždy emotívna záležitosť. Cítil som vo vnútri, že je to niečo, čím nosorožcom pomáham,“ dodáva Knowlton.

Vraha zvierat rozdupal v Zimbabwe zúrivý slon. Veľa ľudí mu smrť praje