Vraj ju zožrali levi, koniec bol však ešte horší

2183

V roku 1988 sa Julie Wardová vydala do Afriky na výlet svojho života. Vzala si dlhú dovolenku v práci a vyrazila do Kene fotografovať divé zvieratá. Z výletu sa ale nikdy nevrátila.

Vydala sa do rezervácie Maas Mara. Práve prebiehalo migračné obdobie divokých stád a zvieratá boli v pohybe. Sen každého fotografa. 6. septembra bola nahlásená ako nezvestná. Týždeň potom jej otec našiel jej pozostatky v rezervácii.

Vec sa zdala byť jasná, Wardovú napadli a zožrali levy. Lenže vec sprevádzali zvláštne okolnosti. Kenská vláda od začiatku blokovala akékoľvek vyšetrovanie, okolo prípadu sa vynárali najrôznejšie špekulácie a klebety.

John Ward

K smrti malo podľa vyšetrovania dôjsť nešťastnou náhodou. Wardová cestovala so svojím austrálskym priateľom Glenom Burnsom. Ich jeep mal ale poruchu a Burns sa musel vypraviť do Nairobi, aby zohnal súčiastky. Wardová zostala v neďalekej chate cez noc. Ďalší deň s pokazeným jeepom dokázala dôjsť k Sand River Campe, kde nechala nejaké veci. To bolo naposledy, čo ju videli živú.

Keď rodičia dostali správu, že Julie je nezvestná, otec okamžite odletel do Kene. Bol to práve on, kto našiel jej nohu a spodná čeľusť na strome v rezervácii. Bol úplne zdrvený. Zdalo sa, že Wardovú zožrali levy.

S touto teóriou prišli úrady. Nevzali ale vôbec do úvahy napríklad to, že časti tela boli obhorené. Britský patológ konštatoval, že noha bola odseknutá ostrým predmetom, pravdepodobne mačetou, a boli na nej stopy petroleja. Zjavne to neboli levy, kto Wardovú zabil.

A tak začali špekulácie. Podľa jednej ju zabil syn prominentného politika, s ktorým údajne mala vzťah. Podľa inej, ktorú veľmi podporovali kenskej úrady, spáchala Wardová samovraždu. Keňští vyšetrovatelia vždy odmietali prípad označiť za vraždu. John Ward, otec Wardovej, otvorene obvinil políciu, že sa snaží utajiť vraždu.

John Ward spustil vlastné obrovské vyšetrovanie. Utratil milión libier, podnikol takmer 100 ciest do Kene, išiel bezhlavo za svojím cieľom, aby odhalil pravdu. Wardovi sa podarilo tiež presvedčiť Scotland Yard, aby sa pustil do vyšetrovania.

Prvé vyšetrovanie viedlo k záveru, že za vraždou stoja dvaja strážcovia z parku. Súd s nimi sa konal v roku 1992 a oboch ich usvedčil nevinnými. V roku 1997 prípad viedol k ďalšiemu záveru, že Wardová zabil osobne šéf správy parku Simon Makallah. Aj on bol súdom vyhlásený za nevinného. Makallah vyhlásil, že ho polícia mučila, aby získala jeho priznanie, a že s vraždou nemá nič spoločné.

V roku 2004 prišiel bývalý dôstojník kenskej tajnej služby s tým, že videl, ako traja muži Wardová znásilnili a potom zabili. Povedal to kenským novinám s tým, že muži Wardovú najprv donútili odísť s jeepom na iné miesto, kde mala do piesku urobiť veľký nápis SOS, aby to vyzeralo, že sa dostala do problémov a potrebuje pomoc. Až potom ju zabili.

Z Afriky miznú somáre. Číňania ich skupujú a robia z nich masť

Vraj nezasiahol z obavy o svoj život a aj v novinách vypovedal len anonymne. Britská polícia teraz znovu otvorila prípad a chce za pomoci najmodernejších forenzných techník znova skúsiť nájsť páchateľa.

Na Floride sa usadil krokodíl nílsky, ukázali testy DNA