Anjel smrti Mengele nakoniec zomrel v chudobe, bolestiach a osamelosti

1925

Anjel smrti, ako bol prezývaný lekár Menegele, svoje desivé dielo vykonával v koncentračnom tábore Osvienčim. Z pseudovedeckých dôvodov tu robil hrozné experimenty na väzňoch. A nikdy za ne nebol potrestaný. Napriek tomu ho svojím spôsobom potrestal osud sám.

Menegeleho, ktorý unikol spravodlivosti a žil v exile v Brazílii, trápili posledné roky jeho života kruté brušné bolesti. Tie spôsobili husté chumáče fúzov v jeho útrobách, ktoré ich prakticky upchali. Prečo Mengele hrýzol a jedol konce svojich fúzov, nie je úplne jasné, zrejme to bolo zo strachu, že bude poznaný a odsúdený.

Mengele v tej dobe žil u rakúskeho páru Lisolette a Wolframa Bossetových na predmestí Sao Paula, samozrejme sympatizantov a bývalých nacistov. Takých bola Brazília po druhej svetovej vojne plná.

V dome Bossetových boli nájdené Mengeleho denníky a listy. Ukazuje sa v nich, aké utrpenie v posledných rokoch života tento diabol prežíval. Nikdy ale ani na sekundu neprejavil ľútosť nad svojím konaním v čase druhej svetovej vojny. A zazlievali takéto postoje aj svojim „kolegom“. Keď napríklad čítal pamäti Alberta Speera, ministra zbrojného priemyslu, poznamenal k tomu: „Speer klesol tým, že sa začal kajať. Je to poľutovaniahodné.“

Inde sa sťažuje, že ho nikto z jeho priateľov nechce vziať na výlet do Ria, pretože si vraj nemôžu dovoliť zaplatiť za benzín. „Čo sa to deje? Cítim sa osamelý, alebo skôr opustený. Bolí to viac než kedykoľvek predtým.“ A na ďalšom mieste písal, že „zabezpečiť si mlčanie jeho priateľov niečo stojí. Všetko v živote má svoju cenu.“

Mengele si pritom pôvodne nežil zle. V časoch, keď sa skrýval v Peru, mal pohodlný život. Ale po presune do Brazílie jeho finančné zdroje vyschli a anjel smrti trel biedu s núdzou. Jeho priateľ Wolfgang Gerhard mu písal, aby v súvislosti so svojimi bolesťami odišiel na liečenie do Európy. To už Mengele musel predať aj svoj byt a žil v nájme u Bossetových, napriek tomu už peniaze na cestu do Európy nezohnal. Niekoľko posledných rokov tak prežil v bolestiach, chudobe a osamelosti. Rozhodne je to ale malá cena za to, čo v živote vykonal nebohým väzňom v Osvienčime, a tak nezostáva než dúfať, že jeho problémy neskončili ani na onom svete a v pekle je pre neho vyhradená nejaká zaujímavá atrakcia.

Operoval ma pri plnom vedomí! Spomínajú „pacienti“ monštra Mengeleho