Majitelia psov v Teheráne nesmú so svojimi miláčikmi chodiť na verejné miesta, pretože vraj u ľudí vzbudzujú strach, informovala na svojich internetových stránkach britská spravodajská stanica BBC. Ide podľa nej o súčasť dlhodobej kampane s cieľom odradiť ľudí od chovateľstva psov. Na Slovensku sa už blížime k Iránu, začína to zákazom v kaviarňach aj na terasách kaviarni. Irán nášmu parlamentu ponúka ďalšie inšpirácie na nové zákony. V parlamente má vidiek väčšinu a vidiečania sú zvyknutí na psa na reťazi a v koterci.
„Dostali sme súhlas od úradu teheránskeho prokurátora a podnikneme kroky proti tým, ktorí venčia psov na verejných miestach,“ povedal šéf polície v Teheráne Hosejn Rahim.
Po novom je tiež zakázané riadiť sa psom v aute
„A ak to (polícia) spozoruje, pristúpi k ráznym opatreniam proti dotyčnému majiteľovi auta,“ povedal Rahim Klubu mladých novinárov, spravodajskému portálu napojenému na štátnej televízii IRIB. Aké tresty za porušenie nových zákazov hrozí, BBC neuviedla.
V roku 2010 iránske ministerstvo kultúry zakázalo, aby médiá zverejňovala reklamy na výrobky pre zvieracích miláčikov, a pred piatimi rokmi sa v parlamente objavila iniciatíva, aby ľudia venčiaci psov dostávali pokuty, alebo dokonca boli bičovaní.
BBC uvádza, že posledný krok teheránskych úradov v ťažení proti psom a ich majiteľom nevyvolal na sociálnych sieťach žiadny veľký ohlas, však istý používateľ twitteri sa vraj pýtal, či obyvatelia iránskej metropoly budú nabudúce nútení jazdiť na ťavách.
Problematický CHOV PSOV
Chov psov čoby domácich maznáčikov a ich venčenie na verejnosti je v Iráne považované za problematickú aktivitu už od islamskej revolúcie z roku 1979. Niekedy boli majiteľom ich štvornohí priatelia zabavovaní. Iránske islamské orgány označujú psov za „nečisté“ a chovateľstvo týchto zvierat je pre nich symbolom prozápadnej orientácie monarchie zvrhnutej počas revolúcie pred štyridsiatimi rokmi.
Nenechám ťa v tom! Verný psík odmietal opustiť na Štedrý deň svojho zraneného pána