Giovanni Falcone: Sudca ktorý bojoval proti mafii a stálo ho to život

5364

Volá sa po ňom medzinárodné letisko v Palerme. Práve tam sa totiž jeho životná púť zavŕšila, keď bol zavraždený výbuchom bomby. Reč je o legendárnom sudcovi Giovannim Falconeovi, ktorý zasvätil život boju proti mafii.

V Palerme sa Falcone tiež narodil, v chudobnej štvrti, kde kriminalita kvitla už medzi tínedžermi. Pre Falconeho to ale bol skôr motív zbaviť mesto tohto fenoménu. Čoskoro prišiel na to, že najhoršiu podobu má zločin v organizovanej podobe mafie.

Ako sudca začal s vyšetrovaním korupčných káuz a čoskoro zistil, že za každým väčším zločinom stoja stále rovnakí ľudia, mafiáni z Palerma. Ale súčasne si uvedomil, ako nesmierne nebezpečného súpera proti sebe má. Mafia neváhala v jednom z prípadov zabiť iného sudcu Cesareho Terranova aj šéfa polície Borisa Giulianiho. Cosa Nostra mala možnosti zabiť prakticky kohokoľvek.

Príbeh žijúcej sicílskej mafiánskej legendy z Corleone

Falcone sa napriek tomu nebál, nastúpil v Palerme ku špeciálnemu oddeleniu pre vyšetrovanie mafie pri prokuratúre. Už týmto krokom si Falcone v podstate podpísal rozsudok smrti. Lenže to Falconeho nezaujímalo. Raz k tomu povedal. „Moja vlastná smrť pre mňa nie je dôležitejšia ako gombík na košeli. Som predsa Sicilián.“

Pretože sa bál o svoj život, dbal dôsledne na bezpečnostné opatrenia, ktoré mu pomáhali udržiavať jeho pobyt a cesty v tajnosti. Nikto z jeho okolia nemal dopredu vedieť, aké sú jeho najbližšie plány, menil ich na poslednú chvíľu.

Napriek tomu urobil Falcone všetko pre to, aby nezomrel. Pracoval v podzemnej kancelárii, ktorá skôr pripomínala bunker. Bol zabezpečený najmodernejšími bezpečnostnými systémami. Rovnako vyzeral jeho dom. Strážila ho armáda bodyguardov, pri každej ceste vozidlom ho sprevádzala kolóna obrnených áut. Aj jeho svadba prebehla v utajení len za účasti starostu mesta ako svedka. Falcone okolo seba vytvoril neformálnu skupinu najoddanejších a osvedčených ľudí, ktorí spoločne pracovali na prípadoch mafie.

Vrcholom jeho práce bol ohromný súd s 360 členmi mafie. Bolo to vôbec prvýkrát, čo bola existencia mafie súdne uznaná ako relevantná skutočnosť. Bola odsúdená hromada mafiánov vrátane bossov a nájomných vrahov, padlo celkovo 19 doživotných trestov a celkovo boli udelené tresty v dĺžke 2 665 rokov. Falcone súdu predsedal a logicky sa z neho stal nepriateľ mafie číslo 1. Na súde vypovedal jeden z bossov mafie, Tomasso Buscetta, ktorý povedal Falconemu: „Toto vás preslávi, ale tiež vám to prinesie smrť.“

O dva roky neskôr bolo nájdené u Falconeho domu policajné auto napchaté dynamitom. Z nejakého dôvodu ale rozbuška zlyhala. „Sledujú celý môj život. Môj osud je dostať guľku od mafie. Je len otázka kedy,“ povedal po tomto incidente Falcone svojim kolegom. Šéf mafie Salvatore Riina poveril nájomného vraha Giovanniho Bruscu, aby Falconeho definitívne zniesol zo sveta.

Atentát

O jeho cestovnom programe vedel dopredu len úzky počet ľudí z Ministerstva spravodlivosti. V sobotu 23. mája 1992 o 17:48 pristálo na palermskom letisku lietadlo tajných služieb letiace z Ríma. Na jeho palube bol aj prokurátor Falcone, jeho žena a ochrankári. Do Palerma sa vydali s tromi autami. V prvom hnedom Fiat Croma sedeli traja policajti, druhý biely Fiat Croma riadil sám Falcone, a sním sedela v aute aj jeho žena a telesný strážca Giuseppe Costanza, ktorý preňho pracoval už od roku 1984. Konvoj uzatváral Fiat Croma modrej farby, v ktorom boli policajti Paolo Capuzzo, Gaspare Cervello a Angelo Corbo. Automobily šli z palermského letiska bez pustených sirén po diaľnici rýchlosťou 160 km/h.

V mieste Capaci bola pod vozovkou umiestnená v kanalizačnej rúre výbušnina (tolit), zhruba o hmotnosti 300 – 400 kg. O 17:59 hod, keď tadiaľ prechádzal konvoj, bola nálož odpálená na diaľku. Nasledovala obrovská explózia ktorá poškodila diaľnicu o dĺžke zhruba 100 metrov a vytvorila v nej osemmetrový kráter. Všetci traja policajti z prvého automobilu boli na mieste mŕtvi. Giovanni Falcone, ktorý šiel za nimi, ešte po výbuchu žil, ale zomrel o dve hodiny pri prevoze do nemocnice. Jeho 36-ročná žena Francesca zomrela okamžite. Telesný strážca Giuseppe Costanza, rovnako ako policajti z posledného automobilu boli vážne zranení, ale atentát prežili. Výbuch zranil asi 20 ľudí, ktorí v čase atentátu prechádzali okolo. Neskôr sa zistilo kto tam trhavinu umiestnili, boli to ľudia prezlečení za pracovníkov diaľničnej služby.

Odkiaľ mali informáciu o trase cesty a typoch áut, v ktorých išiel konvoj, sa nepodarilo zistiť.

Brusca bol elitný zabijak, ktorý odstránil nielen Falconeho, ale dva mesiace po ňom aj štátneho žalobcu Paola Borsellina. Už pred rokmi zabil tiež Falconeho predchodcu Rocca Chinniciho. Zavraždil celkovo cez dve stovky ľudí. Riina slávil, ale zabitím Falconeho sa rozpútala naozajstná vojna, akú Sicilia ešte nezažila. Rinna bol zatknutý a odsúdený na doživotie. Brusca bol nakoniec tiež zatknutý a odpykáva si dodnes niekoľko doživotných trestov. Predtým sa ale dopustil hrozných zverstiev, okrem iného mučil tri roky jedenásťročného syna jedného z mafiánov, ktorí začali vypovedať na súde. Fotky zbitého a do klietky zatvoreného chlapca posielal jeho otcovi poštou a nakoniec ho nechal vyhladovať na smrť. Tak kruté metódy používala sicílska mafia, s ktorou neohrozene bojoval sudca Falcone.

Brusca pri svojom zatknutí

Legendárny mafiánsky nájomný vrah Richard Kuklinski prezývaný Ľadový Muž