V Montevideu teraz riešia otázku, či môžu poslať do dražby orlicu s hákovým krížom, ktorá pýchu nacistického námorníctva kedysi zdobila.
Obrii bronzovú orlicu zatínajúc drápy do venca so svastikou nechali v roku 2006 vyloviť z mora súkromní investori. Symbol tretej ríše však nezpeňažili, pretože ho zhabali úrady, a orlica teraz spočíva v sklade uruguajského námorníctva.
Najvyšší súd v Montevideu po právnej bitke rozhodol, že právoplatným majiteľom plastiky je štát. Pokiaľ ju však niekedy predá, mala by firma, ktorá ho vylovila, dostať polovicu zisku. Alfredo Etchegaray, ktorý sa na záchrannej operácii podieľal, súdi, že orlica by sa mohla predať až za 15 miliónov dolárov.
Navrhuje preto, aby úrady nechali vyrobiť repliku, umiestnili ju do múzea a originál predali. „Týmto spôsobom by sme boli odmenení za svoju prácu a Uruguaj by mohla svoju časť zisku investovať do vzdelávania, technológie alebo lepšieho vybavenia pre námorníctvo. Ak budú tu orlicu naďalej schovávať v debne, nebude z toho mať úžitok nikto,“ argumentuje podľa BBC podnikateľ. Aukčne siene mu už vraj dali najavo, že by o takýto kúsok mali záujem.
Uruguajská vláda sa zatiaľ k predaju neodhodlala. Hovorca armády Gaston Jaunsolo uviedol, že orlica je skladovaná za prísnych bezpečnostných opatrení a námorníctvo starostlivo stráži okolitú teplotu a vlhkosť vzduchu. Miestne médiá však tento rok uviedli, že nacistický operenec leží v drevenej krabici v areáli, v ktorom pracuje len pár robotníkov.
Nemecké obavy
Orlica bola svedkom nielen námorných a právnych bitiek, dostala sa aj na program diplomatických rokovaní. Keď sa po rokoch odpočinku na morskom dne vzniesla nad hladinu, bola vystavená v lobby jedného luxusného hotela v Montevideu. Nemecká ambasáda si ihneď sťažovala a žiadala, aby vláda juhoamerickej krajiny prestala ukazovať „nacistické propriety“.
V roku 2010 vtedajší nemecký minister zahraničia Guido Westerwelle počas návštevy krajiny vyzval miestnu vládu, aby orlicu nepredávala súkromným zberateľom. Podľa jeho slov by totiž mohla padnúť do rúk neonacistom. „Žiadame, aby bolo s troskami lode Graf Spee náležite zaobchádzané. Chceme zabrániť tomu, aby kusy lodi a predovšetkým nacistické symboly skončili na trhu s vojenskými insígniami,“ vysvetlil Westerwelle.