Zasiahol 1 500 kilometrov štvorcových, rozšíriť by sa mohol na dvojnásobok a šíri sa k hraniciam Saskatchewane, ďalšie kanadské provincie. Škody sú najmenej sedem miliárd kanadských dolárov.
V celej provincii Alberta je nasadených vyše 1 400 hasičov, 133 helikoptér, 27 lietadiel a 200 kusov ťažkej techniky. V ohrozenom meste Fort McMurray operuje 15 protipožiarnych helikoptér a 14 lietadiel, živel sa ale stále nedarí dostať pod kontrolu. Zasiahnutá oblasť sa zväčšuje smerom k Saskatchewane, provincii na východ od Alberty. Evakuovalo sa 88 tisíc obyvateľov Fort McMurray.
Agentúra AP preto označuje požiar za zrejme najdrahší prírodnú katastrofu v dejinách Kanady. Šírenie požiaru nahráva horúce počasie, vietor a suchosť lesov, aj keď predpoveď na nedeľu sľubovala pre hasičov nádejné ochladenie. Stále by im ale pomohol predovšetkým dážď.
Rozsah a predpokladané trvanie katastrofy naznačuje podľa Reuters aj fakt, že ako najlepšie miesta pre pobyt evakuovaných, kde sa im dlhodobo dostane pomôcť, úrady označili niekoľko sto kilometrov vzdialené mesta Calgary a Edmonton. Ministerka pre miestnu správu provincie Alberta Danielle Lariveeová varovala obyvateľov mesta, aby sa nepokúšali vrátiť.
Fort McMurray leží v centre oblasti ťažby ropných pieskov, kvôli ohnivému peklu sa zastavila až štvrtina miestnej produkcie ropy. Úrady tiež dúfajú, že sa im čo najskôr podarí dokončiť evakuáciu zvyšných ľudí z táborov pre pracovníkov ťažobných spoločností na severe mesta. Z týchto zariadení, kam sa pôvodne uchýlili aj niektorí obyvatelia mesta, bolo už v uplynulých dvoch dňoch letecky dopravený do bezpečia 12 000 ľudí, ďalších 7 000 uniklo po zemi.
Niektoré štvrte mesta Fort McMurray, z ktorého stále odchádzajú obyvatelia, sa podľa Reuters po požiari premenili na ruiny. Premiérka Notleyová uviedla, že náprava rozsiahlych škôd potrvá mnoho mesiacov.