Veľké emócie vyvolala udalosť, ku ktorej malo dôjsť v marci na jednej z pobočiek Raiffeisenbank. Matka menom Lucia prostredníctvom organizácie Laktačnej ligy opísala, ako ju personál banky chcel vyviesť von, pretože sa rozhodla dojčiť svoje dieťa. Príbeh odvtedy komentovali na sociálnych sieťach desiatky Čechov a ukázalo sa, že verejnosť téma silne rozdeľuje. Objavili sa aj reakcia ľudí, ktorí zažili podobnú vec.
„Prestaňte sa predvádzať.“ Také slová mala zaznieť na pobočke Raiffeisenbank na Václavskom námestí v Prahe, keď Lucia začala kúsok od prepážky dojčiť svoje dieťa. Z oslovenie bola otrasená a hovorí o ponížení i nedostatku empatie. Okrem iného preto, že personál banky sa jej mal potom vyhrážať vyvedením na ulicu.
Na sociálnych sieťach sa v reakcii objavili stovky komentárov. Mnoho ľudí vyjadrilo Lucii podporu a zhodujú sa, že v dojčení vo verejných priestoroch nevidia problém. „Proti dojčeniu na verejnosti nič nemám … Sama som kojila, kde sa dalo, ak sa drobec ozval a pohľad na dojčiacu ženu mi nevadí …,“ píše napríklad Kateřina. „Dojčenie je úplne normálna vec, dospelí tiež jedia a pijú na verejnosti, tak prečo by nemohlo aj dieťa,“ súhlasí Marie.
Fanatický puritáni sa spojili do jedného šíku
Objavili sa ale aj takí ľudia, ktorí sa postavili na stranu banky. „Sama dojčím, ale niektoré veci by sa nemali preháňať. Nikdy som na verejnosti nedojčila a dojčiť nebudem,“ píše Lucia.
„On to ale nie je pohľad na prsník, ale na fanaticky založenú matku, pretože normálne mama si fakt ide bokom,“ myslí si žena vystupujúca pod menom Adela Nevečeřela.
„Hej, dojčilky, dojčite si napríklad na Mesiaci. Ale ak vám zástupca súkromnej inštitúcie, napríklad banky, povie, nech toho necháte, že u neho jednoducho nie, tak toho jednoducho nechajte,“ pridal sa do debaty muž Václav.
Ďalšie muž mal o niečo vyhrotenejšiu reakciu. „Mlieko vám ženským zrejme lezie na mozog, nie je to normálne!“ Uviedol Martin.
Dagmar zase pripomenula intímnosť. „Pre mňa bolo dojčenie veľmi intímna záležitosť – a tým nemyslím nejakú hanblivosť, ale veľmi úzke spojenie medzi mnou a mojím dieťaťom v danú chvíľu. Automaticky som preto celkom prirodzene volila čo najväčšie súkromie, aby sme si to prepojenie mohli obaja čo najlepšie užiť,“ napísala.
Neprešlo ani dojčenia pri vagíne, hovorí žena
Zahraničnú paralelu k prípadu v Raiffeisenbank pripojila Lucie Kmentová. Podľa nej sa jej podobného okríknutia dostalo v galérii vo Francúzsku. „Mne sa pred dvoma rokmi stala rovnaká situácia v Musée d’Orsay v Paríži. Bohužiaľ ma neskritizoval muž z ochranky, ale nejaká recepčná 50+,“ popisovala na facebooku.
Jej pocity z toho neboli dobré. „Najprv som bola trochu paralyzovaná a vhŕkli mi slzy do očí, ale potom som si povedala, že som napríklad len pre pani bleskozvodom blbého dňa,“ vysvetlila, ako sa nad vec nakoniec dokázala povzniesť. Celú situáciu ale rovnako vníma ako paradox, pretože mala dojčiť len pár metrov od slávneho obrazu maliara Gustava Couberta „Oko sveta“, na ktorom je veľmi detailne nakreslený ženský pohlavný orgán.
„V tomto prípade by som nelynčovala inštitúcii (banku, múzeum) ako takú, ale myslím si, že ide o frustráciu jednotlivca,“ doplnila Kmentová.
„Pochádzam z malej dediny na Morave, kde je téma dojčenia na verejnosti stále veľmi tabuizovaná. Ale ja som dušou revolucionárka, takže som naposledy kojila napr. Pred miestnym kňazom na príprave pri krste staršieho syna,“uviedla.
Dojčenie na verejnosti je podľa nej v každom prípade lepšie ako nechať dieťa v diskomforte. „Či som radšej mala nechať revať polročné dieťa? A potupne dojčiť na zaklapnutej dámske toalete?“ Pýta sa.
„Eliáša (syna, pozn. Red.) Som dojčila dva roky a dva týždne. Nijako extra ma to nedojímalo. Niekedy ma to bavilo, inokedy štvalo. Každopádne dojčenie považujem za najviac praktickú záležitosť v materstve,“ myslí si Kmentová. Zaujímavé podľa nej je, že s tým nikdy na cestách nemala problém, a to ani v krajinách ako Japonsko alebo Izrael.
Oproti tomu na južnej Morave to ľudia komentovali, a to aj najbližší osoby. „Niektorým v rodine už som aj klamala, pretože mi došla energia, počúvať posmešky, že som ako indiánska babička či kto. Najviac útokov prichádzalo od žien, ktoré buď dojčili prvé tri mesiace, alebo nedojčili vôbec,“ hovorí matka.
„S máličko škodoradostným úsmevom spomínam na prípravu krstín, kedy sme s Tomášom sedeli u čejkovického farára v sakristii … Eli reval od hladu ako tur. Občastam vedela nakuknúť aj kňazova sekretárka, ktorá keď videla, ako vyťahujem prsník, skoro na mňa vyliala liter svätenej vody a vyniesla ma v zuboch! Vtedy sa ma otec Čamek zastal a povedal, že je to v poriadku. A pohoršenú tetku zahnal,“ pripojila historku zo života.
Banka: Matke sme sa ospravedlnili
Väčšina názorov sa objavila na stránke Laktačná ligy, ktorá o prípade informovala. Podľa nej je dobre, že sa verejnosť vyburcovala. „Nezdvorilosť voči dojčiacej matke musí skončiť. Dojčenie nie je nemravné. Začnime sa na dojčenie / prsia pozerať zdravým spôsobom,“ odkazuje liga smerom k Čechom. O incidente podľa svojich slov napísala sťažnosť generálnemu riaditeľovi Raiffeisenbank, na Úrade vlády o tom údajne tiež majú vedieť.
Žena cvičí jogu každý deň, nevzdala sa jej ani pri dojčení dcéry
Laktačná liga spomína hlavne podľa jej názoru nedostatočnú reakciu banky, ktorá uviedla, že ju situácia síce mrzí, ale ak by vtedy Lucie požiadala personál o súkromie, nejaké miesto stranou by jej našli. Podľa organizácie vo vyjadrení chýba priame ospravedlnenie.
Prečo sa Raiffeisebank neospravedlnila, sa neskôr začali pýtať na vlastnú päsť tiež niektorí ľudia. Miriam Kolarovej banka zaslala odpoveď: „Za jeho správanie (člena ochranky, pozn. Red.) Sme sa už klientke osobným listom ospravedlnili. Člen ochranky aj ostatní pracovníci pobočiek boli znovu poučení, aby sa mamičkám snažili byť čo najviac nápomocní.“
Matka prezradila, ako docielila plochého brucha pár dní po pôrode