Ďalšia zastávka Guam. Clintonová odpočítava hlasy k nominácii

666

    Favoritka u demokratov sa blíži prekonanie psychologickej hranice nadpolovičnej väčšiny delegátov a superdelegátov.

    Aj keď… označiť tú hranicu za psychologickú je eufemizmus. Superdelegátov by síce mohli zmeniť názor a podporiť Bernieho Sandersa, ale nič nenasvedčuje tomu, že by takýto krok hromadne urobili.

    Posledné hlasovanie na Guamu, ktoré Clintonová vyhrala pomerom 60 ku 40 percentám, bolo skôr prieskumom preferencií, išlo totiž len o sedem viazaných delegátov. Clintonová získa štyri, Sanders tri.

    A zvyšných 176 delegátov k istote nominácie by teoreticky Clintonová mohla získať ešte pred veľkým finále primárok v najľudnatejšej Kalifornii. V piatich najbližších subojoch v Západnej Virgínii, Kentucky, Oregone, na Panenských ostrovoch a na Portoriku je k dispozicii 250 delegátov.

    Nie je, pravda, pravdepodobné, že by Hillary Clintonová mala magických 2 383 delegátov na svojej strane ešte pred hlasovaním v Kalifornii, ale ilustruje to, ako matematicky blízko k nominácii je. Veď celkom zostáva rozdeliť zhruba 1 100 delegátov (a Clintonovej stačí získať oných 176, nestratí ak podporu superdelegátov).

    Clintonová má ale predovšetkým podporu straníckych štruktúr demokratov, čo je niečo, čo jej volebnému súperovi Donaldovi Trumpovi zatiaľ chýba. Dokázal však získať výslovnú podporu niekdajšieho prezidentského kandidáta Boba Dola a bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho.