Na miesto sa okamžite zišli všetky záchranné zložky a niekoľko rebríkov na evakuáciu osôb, ktoré boli uväznené na balkónoch, v oknách a na streche. Okrem evakuačného autobusu a štábneho kamiónu povolali aj špeciálne výškovú techniku.

Podľa informácií serveru TVnoviny.sk začalo po výbuchu horieť – požiar zasiahol tri  poschodia a schodisko, ktoré sa zrútilo. Obyvatelia nižších poschodí vybehli z domu na ulicu, z vyšších poschodí však bolo nutné kvôli uväzneniu ľudí zachrániť pomocou vysokozdvižného rebríka.

 Evakuačným rukávom k  zemi 

Dva rebríky, z toho jeden s takmer 40metrovým dosahom a zalamovacím ramenom, ktorým sa dostane na centimetre blízko k oknu alebo balkónu. Hasiči používali pri komplikovanom zásahu v Prešove aj špeciálny rukáv.
Ten slúži na rýchlu evakuáciu osôb z výškových budov. Vďaka ľahkému zaveseniu na kôš pri rebríku ho nie je nutné neustále skladať a zase rozkladať.

Požiar obytného vežiaku v Londýne je konečne uhasený

„Je to niečo ako rúra, v ktorej je šev, ktorý je zošitý do špirály. Brzdí to samo o sebe, človek ale môže pribrzďovať aj rukami a nohami,“ vysvetlil Martin Kavka.
Hasiči použili typ, ktorý sa zavesí za kôš na automobilovom rebríku. „Zjednodušene povedané je to rukáv s prvkami kevlaru, v ktorom je šev, ktorý toho človeka brzdí a pomaly dostáva dole,“ dodal.

Podľa serveru rqt.cz je evakuačné rukáv vhodný na kombináciu s plošinou či rebríkom. Môže byť použiť až do výšky deväťdesiat metrov. Výhodou je, že je vyrobený z nehorľavého materiálu. Rýchlosť spúšťania je spravidla okolo 1,5 m / s.

40 mŕtvych pri požiari v tuneli pod Mont-Blankom