Británia kolektívnu imunitu skúšala, potom sa vydesila!

1112

Veľká Británia to ale v jeden moment skúšala úplne inak. Obmedzila iba pohyb seniorov a ďalších rizikových skupín, inak verejný život nijako zvlášť neriešila. Dokonca aj futbalová liga prerušila činnosť z vlastného rozhodnutia a nie z rozhodnutia vlády.

Plán bol podľa britských virológov nasledovný – možno očakávať, že Koronavirová epidémia sa bude opakovať každý rok, pôjde o sezónne záležitosť veľmi podobnú „klasickej“ chrípke. A keďže sa predpokladá, že kto sa raz nakazí, už COVID-19 znovu nechytí, odborníci prišli s nápadom tvorby kolektívnej imunity. Teda nechajú zdravú dospelú populáciu, aby sa sama medzi sebou nakazila, čím sa choroba „oslabí“ a v budúcnosti ju nebudeme musieť riešiť. Vznikne masová imunita, ktorá ochráni aj ohrozených seniorov.
„Ak budete niečo veľmi, veľmi tvrdo obmedzovať, potom sa vám to opatrenie vráti v zlú chvíľu,“ komentoval pred týždňom prístup európskych krajín pre televíziu BBC britský vládny poradca sir Patrick Vallance. Mladí sa podľa neho s koronavírusom vysporiadajú bez problémov. „Porazia COVID-19 vlastnými silami, vlastne to dosť často ani nebude boj – väčšina ľudí len mierne ochorie – vďaka čomu získajú imunitu voči chorobe, ktorá zamedzí ďalšiemu šíreniu a zároveň ochráni tých najohrozenejšich,“ uviedol Vallace, prečo si myslel, že Británia bojuje s koronavírusy lepšie.
„Komunity sa stanú imúnne a to bude dôležité z dlhodobého hľadiska. Zhruba 60 percent je číslo, ktoré potrebujete získať, aby vznikla kolektívne imunita,“ povedal poradca ďalej. A potom spomenul, že u 60 percent sa vírus nezastaví, zrejme nakazí až 80 percent obyvateľstva. Treba preto zabezpečiť, aby medzi týmito 80 percentami neboli žiadne rizikové skupiny.
Pre tvorbu kolektívnej imunity sa vyslovili aj ďalší britskí odborníci a na plán kladne nazeral takisto britský premiér Boris Johnson, ktorého priateľka je aktuálne tehotná. „Dôkazy nám ukazujú, že zastavovanie masových zhromaždení nemá príliš veľký vplyv na zamedzenie šírenia vírusu,“ uviedla pred pár dňami tajomníčka pre zdravotníctvo a sociálnu starostlivosť Helen Whately.

 Briti nakoniec  brzdia 

Cez 229 britských osobností, vrátane matematikov, fyzikov, astronómov, právnikov a podnikateľov, podpísalo otvorený list, v ktorom vyzývali vládu, nech radšej zvolia prístup európskych krajín a na tvorbu kolektívne imunity sa „vykašlú“.
Zmenu požadovali okrem iného kvôli štúdiu vedcov z Kráľovskej univerzity v Londýne, ktorá predpovedala, že ak by sa pokračovalo v doterajšej snahe neobmedzovať verejné dianie, mohlo by zomrieť minimálne 360 tisíc Britov. Popri seniorov by to podľa štúdie boli ľudia, ktorým by sa zdravotný systém nemohol venovať, pretože by bol preťažený.
Johnson preto v pondelok otočil a vyzval ľudí, aby pokiaľ im to situácia dovolí, pracovali z domu a nenavštevovali verejné priestranstvá vrátane reštaurácií. Všetci ľudia s horúčkou a kašľom sa majú podrobiť domácej izolácii. V stredu sa potom Johnson vyslovil pre zatvorenie škôl v krajine.

 Pohyb osôb stále obmedzený  nie je 

Vyhlásenie ocenil jeden z autorov štúdie, profesor Neil Ferguson. Podľa neho je akurát čas, kedy je potrebné opatrenia sprísniť. „Myslím, že sme stále pozadu za epidémiou, ktorú vidíme v iných európskych krajinách,“ uviedol pre BBC s tým, že efekt súčasných vyhlášok sa prejaví najskôr za dva týždne. Navyše nie je vylúčená zahĺtenosť zdravotníckeho systému, s čím sa pomaly začína už potýkať Veľká Británia. „Takže ja mám obavu, aby sa to nezvrhla do nejakej katastrofy,“ bojí sa epidemiológ. Uznal však, že britský prístup bolí ekonomiku najmenej.

 Nie je jasný počet  nakazených 

Otáznik každopádne stále visí nad tým, koľko je v Británii nakazených. Oficiálne čísla hovoria o 2644 osobách, čo je jedno z najmenších čísel v rámci západnej Európy. Viac nakazených má aj menšie Švajčiarsko, ktoré sa tiež vydalo cestou tvorby kolektívnej imunity. Odhaduje sa preto, že v skutočnosti sú v Británii chorých desaťtisíce osôb.