Za vojnových podmienok sú nútení v súčasnosti ošetrovať svojich pacientov sestry a lekári v španielskych nemocniciach. Pre pacientov nakazené koronavírusom už musela byť vyhradená jedna z nemocníc v Madride, kde pracuje aj slovenská lekárka Eleonóra Balentová. Psychiatrička opísala súčasný chod nemocnice a chaos, ktorý tam panuje.

Eleonóra Balentová, rodáčka zo Slovenska, odišla do Španielska už pred dvadsiatimi rokmi. Vyštudovaná psychiatrička pracuje v nemocnici Universitario del Sureste, ktorá v súčasnosti funguje už iba len pre pacientov nakazených novým typom koronavírusu Covid-19. „Celé naše zariadenie je teraz určené výhradne pacientom s chorobou Covid-19. Urgent kolabuje úplne všade. Na pohotovostí už pracujú aj endokrinológovia alebo reumatológovia,“ uviedla Eleonóra pre slovenských denník Sme.sk.
Situáciu, v ktorej sa v súčasnej chvíli Španielsko nachádza, prirovnáva k vojnovému konfliktu. „Pacientov máme rozdelené na jednotlivých poschodiach podľa toho, ako sa u nich rozvinula respiračná nedostatočnosť. Zvlášť sú ľudia, u ktorých sa Covid-19 potvrdil, no nie sú vo vážnom stave. Na našom bývalom psychiatrickom oddelení sú tí, u ktorých sa choroba rozvinula do zápalu pľúc,“ opísala vzniknutú situáciu lekárka.
Situácia je už natoľko zlá, že lekári sa musia rozhodovať, koho zachránia a koho zachrániť sa nedá. „Oficiálne sa o tom síce veľmi nehovorí, ale je to nevyhnutné. Keď vám v priebehu krátkeho času príde päťdesiat ťažkých prípadov nákazy a vy máte len desať prístrojov na umelú pľúcnu ventiláciu, musíte si vybrať, koho na prístroj napojíte,“ uviedla s tým, že počet pacientov neustále narastá a bolo nutné dokonca založiť „poľné“ nemocnice. „V priestoroch rôznych výstavísk už vznikajú provizórne stanové nemocnice. Španielsko sa z niekoľko stoviek nakazených dostalo za dva týždne tam, kde je teraz,“ uviedla.
„V piatok sme museli stanoviť vekovú hranicu – 75 rokov. Ľudia nad touto hranicou sa už u nás neliečia. Lekári sa tak musí rozhodnúť, kto má vyššiu šancu prežiť. Bude to znieť dosť zle, ale týmto pacientom v našej nemocnici podáme sedatíva, uspia ich a necháme ich zomrieť. Je to vlastne možné prirovnať k akejsi špecifickej forme eutanázia,“ šokovala lekárka.
Nakazených sú v Španielsku už desaťtisíce a desiatky stoviek mŕtvych. Lekári sú vyčerpaní. „Rozprávala som sa o tom s kolegami, ktorí sú v týchto ťažkých časoch v prvej línií a sú neustále v kontakte s nakazenými. Plakali. Táto situácia je bezprecedentná. Lekár musí niekoľkokrát denne určiť, komu dokáže pomôcť a koho nechá zomrieť.“
„Som takmer ako vo vojne. Madrid je na tom najhoršie,“ uviedla s tým, že zdravotnícky systém skolaboval.