Informovali o tom, ako to v krajine skutočne vyzerá

1263

Čína je ekonomicky veľmi vyspelou krajinou. Napriek tomu je v nej sloboda slova niečím nemysliteľným. Vládnuca Komunistická strana Číny potrestá každého, kto si otvorí pusu. Údajne už bolo v krajine vyše päť tisíc ľudí v prvých týždňoch po vypuknutí nákazy zatknutých za to, že na internete zverejňovali pravdivé informácie. Vláda mala dokonca niektorých občanov mučiť potom, čo ich fingované previezla do karantény, hoci nemali príznaky. Toto sú osudy šiestich hrdinov, ktorí sa nebáli prehovoriť a najskôr za to zaplatili vlastným životom …

 1.  Li Wen-liang (lekár, †34) 

Ako prvý upozornil odvážny doktor na nový, nebezpečný a nákazlivý vírus, ktorý sa dramaticky šíri, už v januári. Vláda ho umlčala a obvinila zo šírenia nepravdivých informácií. Hrozil mu vysoký trest. K nemu už ale nedošlo. Vyšlo totiž najavo, že mal Wen-liang pravdu. Aj keď sa neskôr vláda ospravedlnila, lekárovi už to nebolo nič platné. Vo februári sa sám nakazil koronavírusom, keď bojoval v prvej línii vo wuchanskej nemocnici, a nakoniec zomrel.

 2.  Žen Č’-čchiang (69, finančné magnát) 

Milionár mal proti diktatúre nevymáchanú papuľu a doplatil na to. Zatknutý bol v okamihu, keď v marci nazval čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga klaunom za to, ako nezvláda prepuknutie nákazy a obmedzuje slobodu prejavu. Oficiálne bol obvinený z dezinformácií haniacich Komunistickú stranu Číny. Odvtedy ho už nikto nevidel.

 3.  Čchen Čchiou-š ‘(právnik) 

Advokát, ktorý myslel na svojich blížnych. Vydal sa priamo do centra diania, kde spovedal miestnych. 30. januára zverejnil video, kde hovoril, že po ňom idú. „Predo mnou stojí vírus, za mnou sila úradov,“ povedal vtedy. Svojim tisíckam fanúšikov, ktorí ho sledovali na youtube a twitteri, však chcel priniesť pravdu. „Sm*di, už sa nebojím smrti,“ odkázal vláde. 6. februára zmizol. Úrady rodičom oznámili, že musel do karantény, príznaky ale nemal a doteraz sa neobjavil.

 4.  Li Ce-chua (novinár) 

Dvadsaťpäťročný žurnalista a bývalý hlásateľ štátnej televízie nakrúcal zábery prominentných večierkov, tie sa však kvôli nákaze konať nemali. Rovnako natočil reportáž z krematória, ktoré muselo kvôli vyťaženiu priberať zamestnancov. Naposledy o sebe dal vedieť 26. februára, odvtedy o ňom nikto nevie. Daily Mail uviedol, že mal byť mučený preto, aby podal priznanie, že si svoje zistenia o obetiach vymyslel. Čína ho videla ako jasného nepriateľa štátu.

 5.  Sü Čang-Zun (profesor) 

Profesor zameraný na právo opakovane kritizoval vládu na čele s prezidentom, až si vykoledoval domáce väzenie, bol odrezaný od internetu a sociálnych médií. Nikto tak netuší, kde je a ako sa mu darí. Jeho posledný príspevok na sociálnej sieti bol zároveň proroctvom. „Toto bude zrejme posledná vec, ktorú napíšem,“ uviedol. A bohužiaľ mal pravdu …

 6.  Fang Bin (obchodník) 

Obchodník s oblečením natáčal videá v ľudoprázdnych uliciach. Natočil tiež vrecia s mŕtvolami, ktoré sa hromadili pred nemocnicou. 2. februára mu úrady zhabali počítač a vypočúvali ho. O niekoľko dní neskôr nakrútil skupinku ľudí, ktorá ho sledovala. Údajne ho prišli skontrolovať, či koronavírus nechytil. Išlo však zrejme o policajtov vyslaných Komunistickou stranou Číny. Posledný príspevok zverejnil 9. februára. Od tej doby ako by sa po ňom zľahla zem.

Ako v stredoveku! Preplnené márnice a horor s masovými hrobmi obetí koronavírusom!