Takzvané „mokré trhy“ sa v súčasnej dobe dávajú najčastejšie do súvislosti s Čínou, pretože práve z jedného takého zrejme pochádzal netopier, kvôli ktorému teraz čelíme globálnej pandémii. „Mokré trhy“ sú miesta, kde sa predávajú čerstvé zvieratá, vedľa bežných morských plodov a rýb sa však často na týchto trhoch objavujú tiež voľne žijúce zvieratá ako hady alebo práve netopiere. Nie je to však len čínska záležitosť, trhy sú bežné v celej juhovýchodnej Ázii, ako ukazujú fotografie.
Novinár z britského denníka Daily Mail, Jevgenij Lebedev, začal písať o nutnosti uzavrieť „mokré trhy“. Podľa jeho vlastných slov sa mu dostalo veľkej podpory. Dostal vraj veľa správ, v ktorých ľudia súhlasia s tým, že by trhy mali byť uzavreté. „Bolo by to tak lepšie. Akú pandémiu dajú svetu nabudúce?“ Napísala údajne jedna zo čitateliek.
Avšak trhy, na ktorých sa predávajú plazy, psy alebo netopiere sa neobjavujú len v Číne, ako dokazujú fotografie z tohto roku vyfotené v Indonézii, na ktorých je vidieť mnoho mŕtvych netopierov na predaj. Netopiere sú však nosičmi rôznych vírusov a patogénov a podľa Lebedeva existujú dokonca správy, že úrady v roku 2018 našli v netopieroch v Tomohonu úplne nový typ koronavírusu.
„Je pravdepodobné, že covid-19 pochádza z netopiera z wuchanského trhu. Koľko ďalších varovaní ešte potrebujeme?“ Píše nahnevaný novinár a dodáva, že spolupracuje s neziskovými organizáciami, ktoré sa snažia o nebezpečenstvách „mokrých trhov“ informovať verejnosť a utvoriť tlak na svetové vlády, aby boli tieto trhy globálne zakázané. „Je to neuveriteľné. Svet zápasí s pandémiou a napriek tomu prichádzajú správy, že v Číne, Indonézii a inde sú tieto trhy stále otvorené,“ dodáva Lebedev.
S tým, že by mali byť trhy celosvetovo uzavreté, údajne súhlasí austrálska vláda, ktorá oznámila, že trhy sú riziko pre biologickú bezpečnosť a pre ľudské zdravie. Proti predaju psov na mäso protestujú zase ochrancovia zvierat a milovníci týchto oddaných štvornohých spoločníkov človeka.