Roy Sullivan sa zapísal do histórie neobvyklým spôsobom. Sedemkrát sa mu totiž podarilo prežiť zásah bleskom. Vyslúžil si vďaka tomu prezývku Ľudský hromozvod.
Mal muž z Virginie neskutočnú smolu, alebo veľké šťastie? Kým pravdepodobnosť, že človeka zasiahne blesk, je zhruba 1: 10000, Roy Cleveland Sullivan bol za svojho života zasiahnutý sedemkrát. Všetky nešťastne náhody ale prežil a skončil maximálne s ľahkými popáleninami a ohorenými vlasmi.
Vďaka práci správca Národného parku Shenandoah sa Sullivan pohyboval v prírode a o búrky nemal núdzu. K prvému zásahu malo dôjsť v apríli 1942. Sullivan, vtedy tridsaťročný, sa pred búrkou schovával v požiarnej rozhľadni. Stavba bola čerstvo postavená a nemala hromozvod. Blesk ju zasiahol celkom osemkrát a z toho raz aj jeho. Muž túto udalosť neskôr opísal ako ten najhorší zásah bleskom, ktorý zažil. Elektrický výboj mu vstúpil do tela pravou nohou a v topánke nechal vypálenú dieru. Vnútri veže vraj „preskakovali ohne“.
Ďalšie stretnutie s prírodnou silou prebehlo o dvadsať sedem rokov neskôr. Paradoxne sa tak stalo v idúcim aute, ktorý zvyčajne funguje ako takzvaná Faradayova klietka a cestujúci pred zásahom chráni. Nebol už ale Sullivan živým dôkazom toho, že logika a pravdepodobnosť nemusí vždy platiť? Naviac išiel vtedy s otvoreným okienkom. Blesk najprv udrel do blízkeho stromu a potom zišiel oknom do auta, kde trafil Sullivana. Ten stratil po náraze vedomie a narazil do okraja útesu. Až na obhorené obočie a vlasy sa mu ale nič nestalo.
Tretí zásah prišiel celkom skoro, už v roku 1970. Blesk si Sullivana našiel pred jeho domom, kde najprv udrel do transformátora a potom spálil jeho ľavé rameno. Štvrtý blesk ho zastihol v roku 1972 v jeho správcovskej stanici. Aj tentoraz skončil len s ohorenými vlasmi, horšie dopadla ale už jeho psychika. Hoci sa jednalo o nebojácneho človeka, ktorý nedal na povery, po štvrtom incidente začal veriť tomu, že sa ho nejaká nadprirodzená sila pokúša zničiť. Od tej doby sa každéj ďalšej búrke vyhýbal a skrýval sa pred ňou. Tiež so sebou začal nosiť vodu, keby mu zasa chytili vlasy. Ani prevencia ale nepomohla. Ďalší zásah nasledoval hneď v ďalšom roku.
V Tatrách úradovala smrť, po úderoch bleskov päť obetí! Deväť ľudí v búrke zmizlo bez stopy
Sullivan bol na kontrole parku, kedy si všimol blížiacu sa búrku. Ihneď nasadol do auta a išiel preč. Mal pocit, že ho čierny nabitý mrak celú dobu prenasleduje. Keď sa zdalo, že je už v bezpečí, z auta vystúpil. V momente ho zasiahol blesk.
Podobný priebeh mal tiež šiesty zásah v roku 1976. Muž sa opäť pokúšal uniknúť pred búrkovým mrakom, ale blesk mu tentoraz poranil členok. Konečne naposledy sa Sullivan s bleskom stretol o rok neskôr. Výboj ho zasiahol počas rybárčenia a popálil mu vršok hlavy, hruď a brucho. Keď bol na odchode z miesta, všimol si, že jeho ryby mu kradne medveď, ktorý sa zrazu vynoril z lesa. Aj cez ďalšie prekonaný šok ešte raz zobral odvahu a zviera odohnal konárov. Bolo to vraj po dvadsiaty druhý, čo takto zaútočil na medveďa.
V Čechách žena po zásahu bleskom zomrela, 3 dievčatá sú v nemocnici
Od tej doby sa nebo nad Sullivanom zľutoval a nechalo ho byť. Aj iba sedem zásahov napokon stačilo na zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Dva prepálené klobúky sú dodnes vystavené v nadväzujúcej výstave v New Yorku a Južnej Karolíne.
Ako „nesmrteľný“ muž nakoniec zomrel? V roku 1983 vlastnou rukou, keď sa zastrelil údajne kvôli neopätovnej láske k svojej o tridsať rokov mladšej manželke. Smutná bodka za neobyčajným životom.