Europol: prevádzači vlani zarobili 6 miliárd, možno spolupracujú s teroristami

609

Služby prevádzačov podľa neho využilo až 9 z 10 migrantov. Zločincom často neváhajú venovať aj posledný cent.

„Sme veľmi znepokojení možnými väzbami medzi teroristickými organizáciami a pašeráckými sieťami,“ vyhlásil Rob Wainwright podľa denníka The Wall Street Journal počas parlamentného vypočutia v Ríme.

Europol vraj vytvoril databázu ľudí napojených na prevádzačske gangy, aktuálne v tejto súvislosti sleduje už 40 tisíc ľudí. Len z vojnou zmietanej Sýrie a Líbye vlani do Európy dorazilo viac ako milión ľudí, až 90 percent využilo prevádzačov.

Tí často svojich klientov za premrštené ceny posadí do chatrných bárok a preplnených člnov, kde vojnoví utečenci – ale aj ekonomickí migranti – riskujú životy. Niekdajšia sýrska elita je ochotná zaplatiť aj milióny libier za to, aby dostala pohodlnejší a bezpečnejšie čln.

Činnosť pašerákov dlhodobo monitorujú novinári zapojení do investigatívneho projektu The Migrant’s Files. Vlani upozornili, že si zločinecké gangy počas posledných pätnástich rokov vďaka cestám do Európy prišli v prepočte na 16 miliárd eur. Zo štatistík, ktoré v stredu zverejnil Europol, však vyplýva, že len za minulý rok si prevádzači prišli na viac ako štvrtinu tejto sumy.

Potom, čo sa Európska únia dohodla s Tureckom na návrate ich výmenou za sýrských vojnových utečencov, člny v Egejskom mori sa preriedili. Hraničný plot medzi Gréckom a Macedónskom, ktorý odťal prúd migrantov na takzvané Balkánskej trase, navyše pašerákmi donútil hľadať nové trasy na západ Európy.