Najväčší záťah EÚ a USA odstavil 414 tajných domén, zatýkalo sa aj u susedov

1272

Hlavným cieľom bol prevádzkovateľ Silk Road 2.0, ktorým má byť zatknutý americký mladík Blake Benthall.

Pri spoločnom záťahu amerických a európskych úradov proti prevádzkovateľom nelegálnych serverov s ponukou drog a zbraní – krycie meno Operation Onymous – bolo zatknutých 17 ľudí a uzavreté na 400 podozrivých webov. Informoval o tom v piatok európsky policajný úrad Europol, podľa ktorého zásah prebiehal v 18 krajinách. Na operácii sa okrem Europolu podieľal americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI), americká colné a imigračné služba (ICE) a európska jednotka pre justičnú spoluprácu Eurojust.

Americká strana už vo štvrtok informovala o zablokovaní známeho internetového portálu Silk Road 2.0 (Hodvábna cesta), na ktorom bolo možné obchodovať s drogami a iným nezákonným tovarom. Zatknutý bol aj údajný prevádzkovateľ tohto nákupného servera Blake Benthall.

Operácie sa zúčastnilo 17 európskych krajín: Česká republika, Bulharsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Maďarsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Holandsko, Rumunsko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko a Veľká Británia. Z neeurópskych potom USA.

Zablokovanie 414 cibuľových domén

„Dnes sme ukázali, že sme spoločne schopní zasiahnuť zločineckú infraštruktúru, ktorá je dôležitá pre organizovaný zločin. Nezablokovali sme tieto služby len v otvorenej internetovej sieti, ale aj v sieti skryté systémom Tor, kde sa zločinci dlho cítili bezpečne. Teraz sme im ukázali, že nie sú neviditeľní, ani nedotknuteľní, „povedal na tlačovej konferencii Troels Oerting, riaditeľ sekcie pre počítačovú kriminalitu v rámci Europolu. Vyhlásenie je dostupné na webe EÚ.

Tor je voľne prístupný softvér (open-source), ktorý slúži na zamaskovanie IP adries identifikujúcich užívateľa internetu. Okrem neho používajú prevádzkovatelia nelegálnych serverov služieb takzvaného hlbokého webu, ktorý je síce prístupný cez internet, ale vyhľadávače ho nemôžu, prípadne nechcú zahrnúť do svojho indexu (s doménami končiacimi .onion, podľa cibule v logu Tor).

 

Logo siete Tor, ktorá umožňuje anonymné prechádzanie tzv. temného webe.

Hoci Tor sám o sebe je len nástrojom a neslúži samozrejme výhradne k nelegálnej činnosti, samotná jeho inštalácia a používanie môže práve užívateľa umiestniť do hľadáčika polície alebo tajných služieb.

Ako sme to dokázali? Nepovieme!

Vyšetrovatelia odmietli špecifikovať, aké metódy použili k odhaleniu identity podozrivých. „Je to niečo, čo si chceme nechať pre seba,“ „povedal Troels Oerting z Európskeho centra pre vyšetrovanie kyberzločinu (Europol).“ Budeme to tak môcť zopakovať znova a znova a znova. „

Prevádzkovatelia opensourcovej siete Tor, nezisková organizácia Tor Project, sa k prípadu vyjadril zdržanlivo. Hoci nemajú informácie o tom, akým spôsobom policajti postupovali, domnievajú sa, že nešlo o narušení bezpečnosti ich siete. „Znie to ako stará dobrá detektívna práca, ktorá stále funguje,“ povedal Andrew Lewman z Tor Project. „Je tiež možné, že sa vyšetrovatelia zamerali na konkrétne organizácie a jednotlivcov, ktorí tieto siete používajú, alebo na hostingové spoločnosti, alebo niečo ešte jednoduchšie.“

Pri zásahu bolo zablokovaných 400 domén a stránok tohto hlbokého webu, kde sa okrem iného predáva detská pornografia, kradnutý tovar alebo napríklad ponúkajú služby nájomných zabijakov. Podľa Digital Citizens Alliance ponúkal len samotný Silk Road cez 12 tisíc položiek v kategórii nelegálnych drog. V celom objeme drog predávaných cez skrytý web môžu zavreté stránky predstavovať podľa odhadov necelú tretinu obchodov. To však neznamená, že by obchodníci skončili – môžu sa len presunúť na iné stránky, ktoré zatvorené neboli.

Je lepšie, aby sa s drogami obchodovalo na ulici?

Reakcia na zásah nebola len pozitívne. Novinár z The Washington Post sa zamýšľa nad tým, že zásahy proti internetovým drogovým trhoviskám nie sú najlepšie využité prostriedky. „Úrady samy priznávajú, že tieto online trhovisko používa tisíce dílerov drog,“ hovorí Christopher Ingraham. „Keď kúpite drogu od predajcu na internete, ktorý má hodnotenie 4,9 z piatich, môžete si byť celkom istí čistotou. Na druhú stranu, drogy nakúpené na ulici môžu byť životu nebezpečné. „To potvrdzuje aj FBI, ktorá vzorky drog testovala v laboratóriu.

Tiež Conor Friedersdorf v článku pre The Atlantic obhajuje názor, že zatváranie on-line obchodov s nelegálnym tovarom je pre svet skôr nebezpečné, ako bezpečné. Ten sa domnieva, že legálne obchodovanie s drogami by zabránilo rade vrážd, nezdanenému obohacovaniu a ďalším zločinom. „Uvedomte si, že ľudia budú drogy kupovať ďalej,“ uzatvára. „Chceli by ste, aby to robili v tichosti na internete, alebo u vás v ulici?“

Anonymita (či pociťovaná anonymita) temného webu na druhú stranu môže umožniť prístup k nelegálnym službám aj ľuďom, ktorí by sa v reálnom svete akejkoľvek takejto aktivite vyhli. Argument teda nemožno brať ako nepriestrelný.

Silk Road 2.0 skončil rok po prvom Silk Road

Americké úrady uzavreli nástupcu internetového portálu Silk Road 2.0 (Hodvábna cesta), na ktorom bolo možné obchodovať s drogami a iným nezákonným tovarom. Jeho údajného prevádzkovateľa Blakea Benthalla úrady zatkli a obvinili zo sprisahania za účelom obchodovania s drogami, prania špinavých peňazí a ďalších trestných činov.

Dvadsaťšesťročný Benthall, bývalý zamestnanec spoločnosti SpaceX, sa podľa prokuratúry stal prevádzkovateľom portálu v decembri, teda mesiac po tom, čo Silk Road 2.0 spustil jeho nemenovaný spoločník. Benthallovi, ktorý na internete vystupuje pod prezývkou Defcon, teraz hrozí až doživotné väzenie, píše agentúra Reuters.

Portál Silk Road 2.0 začal prevádzku niekoľko týždňov po tom, čo úrady vlani v októbri uzavreli pôvodnej Silk Road. Ten údajne prevádzkoval Ross Ulbrich, známy pod prezývkou Dread Pirate Roberts. Tridsaťročný Ulbricht trvá na svojej nevine a v januári ho čaká súdny proces.

Oba prípady má na starosti manhattanský prokurátor Preet Bharara. „Jedno si ujasnime. Táto Hodvábna cesta, nech už má akúkoľvek podobu, je cestou do väzenia,“ uviedol prokurátor v dnešnom vyhlásení.

Portál Silk Road 2.0 umožnil anonymné nákupy drog a ďalšieho tovaru viac ako 100.000 používateľov z celého sveta. Ako platidlo využíval populárny internetovú menu Bitcoin. Hodnota obchodov na tomto portáli podľa úradov predstavovala najmenej osem miliónov dolárov mesačne. Úrady pri vyšetrovaní využili tajného agenta, ktorý prenikol medzi personál portálu.