Ich využitie je jasné. Majú zvýrazniť prsia a stiahnuť hrudník a telo tak, aby ženské krivky čo najviac vynikli.
História dámskych korzetov siaha až do 13. storočia, v dnešnej dobe ich nosenie už nie je tak bežné. Ich popularita odznela spolu s nosením nohavíc a emancipáciou žien. Avšak aj dnes môžu byť súčasťou ženského šatníka a dajú sa nosiť na spoločenské akcie, predovšetkým, keď sa chce žena blysnúť nevšedným modelom.
Navyše spĺňajú hneď tri funkcie, ktoré ocení každá žena: zoštíhli pas, spevní chrbát a zvýrazní poprsie. Žena nosením dosiahne takmer dokonalých kriviek, čo možno brať ako pozitíva nosenie korzetu.
Korzety sa väčšinou vyrábajú z pevných látok (bavlna, satén či brokát) a nutné sú kostice, ktoré látku drží tak, aby sa nezvlnila. Ženský trup obopína korzet od pása až po prsia. V dnešnej dobe trh ponúka také korzety, u ktorých nebudete mať problém ich obliecť a zase vyzliecť. Tým sa výrazne líši od korzetov, ktoré ženy nosili skôr. Väčšinou majú korzety na prednej strane zips či háčiky, na chrbte je samotné šnurovanie.
Korzet do spoločnosti?
Korzet môžete nosiť v podstate kedykoľvek. Dnešné korzety možno nosiť aj pod bežné každodenné oblečenie. Potom sú tu slávnostné príležitosti a spoločenské akcie. „Ak je korzet z menej honosné látky, je samozrejme možné ho nosiť aj bežne. Mnohé zákazníčky si práve preto nechávajú korzet šiť napríklad len z plátna. Korzety sa dajú nosiť ako vrchná časť odevu, alebo ako spodná formujúca bielizeň pod šaty. A samozrejme pre ženu, ktorá má blízko k fetišmi môže byť ten pocit zošnurovaná doslova návykový, „hovorí česká návrhárka Jana Thálová.