Útok tigra v Čechách! Ruku žene lekári nezachránia, chovateľovi už skôr ušla iná šelma

1706

Táto správa počas pondelka rezonovala celým Českom. Žene (66), ktorá strčila ruku do tigrej klietky, šelma odhryzla až po lakeť. Reagovali na to odporcovia domáceho chovu divokých zvierat, ktorí poukázali na to, že majiteľovi tigra v minulosti utiekla iná mačkovitá šelma. Tá sa podľa všetkého zrejme dodnes potuluje v českých lesoch. Medzitým sa lekári snažia zachrániť, čo žene zostalo z jej paže.

K tragickej udalosti došlo v pondelok popoludní v Chvojenci na Pardubicku. Žena tam mala strčiť ruku do tigrej klietky a šelma zaútočila. „Šesťdesiatšesťročný žena prechádzala u svojho príbuzného okolo zamrežovaného výbehu s tigrom, a hoci bola v minulosti niekoľkokrát upozorňovaná na to, nech to nerobí, strčila do klietky ruku a tigra si chcela pohladiť,“ opísala pozadie incidentu hovorkyňa krajskej polície Dita Holečková.

Na miesto ihneď vyrazila záchranná služba aj polícia, v dome našli veľmi ťažko poranenú ženu, ktorá skončila v nemocnici. „Udalosť sa stala okolo jednej hodiny popoludní. Žena utrpela závažné poranenia hornej polovice tela. Po príchode naša posádka na mieste ženu ošetrila, podala jej lieky proti bolesti a následne bola v stabilnom stave transportovaná do Fakultnej nemocnice v Hradci Králové,“ povedal Blesku tlačový hovorca pardubickej záchrannej služby Aleš Malý.

Čína: Vzácny sibírsky tiger napadol a zabil človeka

 Poranenia sú  devastujúce 

Poranenia, ktorá žena utrpela, sú veľmi vážna a lekári už teraz vedia, že končatinu nedokážu zachrániť. „Zranenie ruky bolo bohužiaľ devastujúce. Teraz je potrebné sa sústrediť na záchranu zvyšku ruky,“ povedal Zdeněk Tušl, námestník pre liečebnú starostlivosť královéhradeckej fakultnej nemocnice. Žena vraj na farmu prišla za svojou neterou, ktorá tam má ustajneného koňa.

Z prvotných správ by vyplývalo, že si nešťastná pani za útok môže viacmenej sama. Ako uviedla polícia, chovateľ na mieste vo chvíli nešťastia nebol. Polícia napriek tomu preveruje, či chovateľ neporušil predpisy a nespáchal trestný čin.

 Veterinárna správa závadu  neobjavila 

Internetové stránky chovateľa ponúkali riadenú prehliadku, vrátane pohladenie šeliem. Stránky však boli upravené a aktuálne táto ponuka na webe chovateľa nefiguruje. Možno hladiť len mačiatka, nie dospelé šelmy. V starostlivosti chovateľa majú byť pumy americké, rys karakal, servaly, levy, tigre, leopardy a tiež rysy.

Krajská veterinárna správa navštívila chov vo Chvojenci tento rok v máji a potvrdila, že u chovateľa nenašla žiadne pochybenia. „Jeho chov (…) navštevujeme na základe viacročného plánu kontrol. Žiadne závady sme u neho neobjavili,“ povedala spomínanému serveru vedúca oddelenia Starostlivosť o blaho zvierat Krajskej veterinárnej správy v Pardubiciach Jaroslava Sobková.

Opustená zoo s vyhladovanými zvieratami!

 Rys sa v prírode  aklimatizoval 

Na muža sa však zniesla kritika zo strany odporcov podobných chovov. Tí poukázali na to, že mu na konci októbra roku 2019 pri vychádzke utiekol rys a od tej doby sa zviera voľne pobehuje niekde v okolí Žďárské. „Je to tak, rys už tu zdivel a loví. Podľa našich informácií sa pohybuje na území dvoch poľovných revírov v oblasti Žďárských vrchov. Svedčia o tom fotografie z fotopascí,“ uviedol už skôr konateľ Okresného poľovníckeho spolku vo Žďári nad Sázavou Stanislav Cisár.

Mäsiar tigrov z Berouskovho zooparku, organizoval lovy pre zámožných. Pytliak bez zbrojného preukazu

Muž sa mal snažiť svojho „maznáčika“ niekoľkokrát odchytiť, ale to sa mu nepodarilo. Šelma robí vrásky hlavne poľovníkom. Na srnčej zveri podľa nich robí veľké škody, loví zo zálohy a zameriava sa na veľké a vysoké kusy. V minulosti sa vraj aj približoval k ľuďom, pretože od nich očakával potravu, dnes už ale spoľahlivo loví a ľuďom sa vyhýba.

  • Rys ostrovid je najväčšia voľne žijúca mačkovitá šelma v Európe patriaca do čeľade mačkovité. Vyskytuje sa na niekoľkých izolovaných územiach v strednej, severovýchodnej Európe, na Sibíri po centrálne ázijské pohoria[2] a v malej časti severnej Ázie. Výskyt na Slovensku bol doložený na 52,9 % územia.[2] V minulosti bol takmer vyhubený, no vďaka ochrane sa jeho populačná hustota zväčšila. Obýva najmä boreálne lesy a loví malé a oslabené kopytníky srnčej a diviačej zveri. Wikipédia