Masaker na deň svätého Valentína!

Chladnokrvná poprava 7 mužov mala podpis "Al Capone"!

1536

Keď sa povie 14. februára, väčšine ľudí okamžite naskočí sviatok zamilovaných. Na tento deň ale tiež pripadá výročie jedného z najhorších masakrov z doby kraľovanie krutého vládcu chicagského podsvetia Al Caponeho. Pred deväťdesiat dvoma  rokmi, roku 1929 vrahovia v policajných uniformách postrieľali sedem členov gangu, s ktorým Capone bojoval o moc.

Americká prohibícia v 20. rokoch priniesla nevídanú vlnu kriminality. Dnes je táto doba považovaná za zlatú éru americkej mafie. Hlavným mestom zločinu vtedy bolo Chicago a nekorunovaným kráľom všetkých gangsterov nebol nikto iný ako Al Capone. Na vrchol sa vyšplhal po mŕtvolách svojich nepriateľov. Capone prezývaný Zjazvená tvár bojoval o vplyv s organizáciou North Side Gang, ktorú viedol írsky Američan George „Bugs“ Moran.

Rivali si išli tvrdo po krku, obaja prežili niekoľko pokusov o vraždu. Najslávnejšia udalosť sa odohrala v hoteli Illinois. Vtedy Moran a jeho kumpáni prechádzali okolo hotela so šiestimi autami a začali páliť na budovu hotela, kde sa práve nachádzal Capone so svojimi prívržencami. Na budovu malo byť vystrelených až tisícka guliek! Moran na Caponeho hlavu tiež vypísal odmenu 50 tisíc dolárov.

Pred 73 rokmi zomrel najväčší krstný otec, Al Capone

V dnešnej dobe by išlo o sumu okolo 750 tisíc dolárov. Vojna gangov ale skončila inak, než si Moran prial, a síce hromadnou vraždou, známou ako Masaker na deň svätého Valentína. Došlo k nemu 14. februára 1929 okolo pol jedenástej dopoludnia v ulici North Clark Street 2122, kde sídlil Moranov gang.

Toho rána malo na mieste dôjsť k odovzdania pašovanej whisky, vrahovia si preto zrejme mysleli, že bude na mieste aj Moran. Šéf gangu však dorazil s oneskorením, čo mu zachránilo život. Keď sa blížil, všimol si, že dovnútra vstupujú štyria ľudia. Dvaja z nich boli v civile, dvaja v policajných uniformách. Moran sa domnieval, že ide o policajný prepad, a tak zmizol preč.

Súrodenci naopak: Al Caponeho brat bol policajt a Göringov bol antinacista

Zabijaci sedem členov jeho gangu medzitým zaviedli do garáže, kde im prikázali stúpnuť si s rukami nad hlavou čelom k stene. Vyzbrojení samopalmi Thompspon potom začali do bezbranných mafiánov páliť. V garáži okrem iného zomreli Albert Kachellek, Maronov švagor, jeho pravá ruka, účtovník gangu Adam Heyer alebo ďalší vysoko postavený muž organizácie Albert Weinshank. Medzi obeťami boli aj bratia – vymáhači Frank a Peter Gusenbergovi.

Práve posledný menovaný si bol s Georgom Moranem podobný, vrahovia preto z miesta odchádzali s tým, že sa im podarilo splniť úlohu. Hoci to nebola pravda a Moran prežil, strata kľúčových mužov bola pre jeho organizáciu smrteľná. Moran nedokázal udržať vplyv a jeho gang sa rozpadol. Policajtom sa nikdy nepodarilo vrahov dopadnúť. Potom, čo dorazila na miesto skutočná polícia, Frank Gusenburg, hoci mal v tele dvadsaťdva guliek, bol stále nažive. Odmietol však povedať, kto to urobil a neskôr zomrel v nemocnici.

Obeť rozomleli v mlynčeku na mäso! Spomienka na brutálne vraždy slovenskej mafie

Al Capone a jeho muži patrili medzi hlavných podozrivých. Masaker pobúril širokú verejnosť a vtedajší prezident Herbert Hoover sa stretol s mestskými predstaviteľmi a poveril svojho generálneho prokurátora Williama Mitchella, aby dopadol Caponeho.

Ovšem kráľ podsvetia mal alibi. V čase masakru bol totiž na Floride. Rôzne stopy však vyšetrovateľov skutočne zaviedli k ľuďom napojeným na Caponeho. Vrahov však nikdy nedopadli. Špekulovalo sa aj o tom, že za masakrom stojí chicagská polícia, ktorá údajne pomstila smrť syna jedného z policajtov, ale ani to sa nepodarilo dokázať.