Správa o tom, že novozvolený americký prezident Joe Biden plánuje uzavrieť neslávne preslávené zadržiavacie stredisko na Kube, vzbudila silné emócie bývalých väzňov. Spomienky na kontroverznú väznicu Guantánamo ich prenasledujú dodnes.
Sexuálne násilie, psychické i fyzické týranie, brutálne rektálne prehliadky. Neľudské zaobchádzanie zo strán dozorcov musí znášať ešte asi 40 väzňov. Niektorí z nich navyše boli zadržaní takmer na dve desaťročia bez toho, aby boli obvinení alebo súdení! Americký prezident Joe Biden vo februári oznámil, že zvažuje uzavretie tejto inštitúcie – to isté ale sľuboval aj bývalý prezident Obama pred desiatimi rokmi.
„Guantánamo nám poskytovalo možnosť zadržiavať vojnových zločincov, aby sa naši nepriatelia nemohli vrátiť späť na bojisko. Domnievam sa však, že nastal čas toto zariadenie uzavrieť,“ uviedol pre Daily Star minister obrany Lloyd Austin. Jedným z doteraz držaných väzňov je údajný strojca atentátu jedenásteho septembra, vystavenie väznice na ostrove Kuba vláda spojených štátov priamo reagovala na tragické udalosti tohto teroristického útoku.
Neľudské zaobchádzanie
Na svojom „vrchole“ väznilo Guantánamo asi 700 väzňov. Netrvalo dlho a tábor sa stal neslávne známym po celom svete. Stráže často mučia uväznených technikami používanými čínskymi komunistami počas kórejskej vojny, ako sú falošné popravy, držanie väzňov násilím hore niekoľko dní, násilné rektálne prehliadky, po ktorej jeden z väzňov mal vyvrátený konečník. Jeden z nich dokonca zomrel na podchladenie po tom, čo bol nútený byť na betónovej podlahe bez nohavíc.
Odopierajú nám pitnú vodu a mrzne, sťažujú si väzni na Guantáname
„Držal som hladovku dva roky, nikto mi nepovedal, za čo som uväznený. Moji únoscovia mi každý deň vrazili do nosa, krku a brucha trubičku, aby do mňa mohli naliať jedlo. Bolo to neznesiteľné, ale bol som nevinný,“ uviedol bývalý väzeň Lakhdar Boumediene. Iný muž, Omar Deghayes, zase tvrdí, že mu dozorca vydlabal oko, keď sa sťažoval na surovej zaobchádzanie.
Američania odovzdali Afgancom úplnú kontrolu nad tamojším "Guantánama"
Záblesk nádeje
Záliv Guantánamo bol odsúdený organizáciou Amnesty International za závažné porušenie ľudských práv aj porušenie ústavy USA. Od založenia väznice v nej bolo nahlásených 6 samovrážd a 20% väzňov údajne berie antidepresíva. V roku 2018 podpísal Donald Trump príkaz k ponechaniu funkcie väzenia na dobu neurčitú. „Teroristi nie sú len zločinci. Sú to nezákonní bojovníci nepriateľa. A keď sú zajatí v zámorí, malo by sa s nimi zaobchádzať ako s teroristami, ktorými sú,“ vyhlásil. Nedávne oznámenie prezidenta Bidena však poskytlo nádej, že by ostrov hrôz mohol byť konečne uzavretý.